Odstawienie cukru: czy warto zrobić sobie detoks cukrowy

0
828
odstawienie cukru
fot. pexels.com

Cukier krzepi? Od dawna wiemy, że w tym dawnym haśle reklamowym nie ma ani odrobiny prawdy. Cukier ma zdecydowanie negatywny wpływ na nasze zdrowie i urodę. Nikt nie ma chyba wątpliwości, że należy go ograniczać. A może zupełnie odstawić? Czym jest detoks cukrowy i czy warto go zrobić?

Skąd nasze zamiłowanie do cukru? Ma ono uzasadnienie ewolucyjne. W czasach, gdy nasi przodkowie żyli w koczowniczych plemionach, energia, a tę daje cukier, była na wagę złota. Co więcej, słodki smak niemal gwarantował, że dane pożywienie jest bezpieczne. Trucizny zwykle są gorzkie… Co więcej, także mleko matki ma lekko słodki smak, co warunkuje nas do poszukiwania słodyczy w pożywieniu przez całe życie. Tyle tylko, że to co służyło naszym przodkom, nam szkodzi. Dlaczego? Cukier jest dziś wszędzie. Nie tylko w słodyczach, ale też w pikantnych przekąskach, gotowych sosach, wędlinach, jst dodawany do jogurtów i wielu innych dan. Często w postaci szkodliwego syropu glukozowo – fruktozowego. Efekt? Cukrzyca jako choroba cywilizacyjna, ogromne problemy społeczne z nadwagą i otyłością, coraz częściej dotykające też dzieci.

Odstawienie cukru: dlaczego warto to zrobić?

Czy odstawić cukier? Węglowodany, także te proste są nam potrzebne. Problemem jest jednak to, że jemy ich zbyt wiele. To powoduje uzależnienie od cukru i ciągły apetyt na słodkie. Nasze kubki smakowe przyzwyczajają się też do dużej dawki słodyczy. Detoks cukrowy pozwoli na radykalną zmianę nawyków. Z czasem oczywiście możemy z powrotem wprowadzić do diety cukier. Z pewnością jednak będziemy jeść go znacznie mniej, a rzeczy, które wcześniej nam smakowały, zaczną wydawać się za słodkie.

detoks cukrowy
fot. unsplash.com

Jak odstawić cukier?

Detoks cukrowy wymaga dużo silnej woli i wielu wyrzeczeń. Żeby miał sens, musi być jednak radykalny. Oto przepis na cukrowy detoks krok po kroku.

Przygotowanie. Na tym etapie sprawdzasz, ile cukru jesz. Przyda się prowadzenie dzienniczka żywieniowego. Zapisuj ilość i rodzaj pożywienia, sprawdzając, ile zawiera cukru. Uwaga: jego ilość może być sporym zaskoczeniem.

Minimalizacja cukru w diecie. Na tym etapie postaraj się nieco ograniczyć ilość cukru w diecie. Przestań słodzić kawę i herbatę, zamiast paczki ciastek zjedz jedno, weź mniejszą porcję deseru. Te drobne wyrzeczenia pomogą Ci przygotować organizm do tego co go czeka.

Detoks właściwy. To najtrudniejszy etap. Ile powinien trwać? Absolutne minimum to 10 dni, choć wielu ekspertów zaleca wytrwanie 21 dni, bo tyle potrzeba, by utrwalić nowe nawyki. Najbardziej radykalni zachęcają, żeby przeprowadzić 40-dniowy detoks cukrowy. W czasie detoksu całkowicie rezygnujesz z cukru. Co ważne, nie zastępujesz go słodzikami. Nie jesz nie tylko białego czy brązowego cukru, ale wykluczasz też słodkie owoce a także białe pieczywo czy ryż, a nawet mleko. Co możesz jeść w czasie detoksu cukrowego? Kluczowe jest spożywanie białka oraz zdrowego tłuszczu. Sięgaj też jak najczęściej po warzywa, czy to surowe, gotowane na parze czy w formie zielonego koktajlu. Śmiało korzystaj z superfoods. Nie zapominaj też o kaszach, takich jak kasza jaglana czy orkiszowa. W czasie detoksu cukrowego musisz też jak najwięcej pić; przede wszystkim wodę, a także napary ziołowe, które wspomagają oczyszczanie organizmu z toksyn.

Powolne wprowadzanie cukru do diety. Co po detoksie? Na początek możesz włączyć do diety owoce. Zauważysz, że teraz będą wydawały się dużo słodsze. Po detoksie jak najczęściej sięgaj po zdrowe posiłki i pielęgnuj nowe nawyki, ale oczywiście od czasu do czasu możesz pozwolić sobie na coś słodkiego. Z pewnością jednak nie będzie to już uzależnienie od cukru, tak jak wcześniej, więc będziesz jeść zdecydowanie mniej słodyczy.

Wyeliminowanie cukru z diety: efekty

Jakie efekty daje odstawienie cukru? Na początku możesz zauważyć wiele negatywnych skutków; ból głowy, osłabienie, rozdrażnienie, problemy z koncentracją są typowe dla osób uzależnionych od cukru. Mogą też pojawić się problemy z cera, bo organizm przejdzie w tryb oczyszczania. Z czasem sytuacja się ustabilizuje i wtedy zaobserwujesz, że cera jest wygładzona i wygląda lepiej i zdecydowanie młodziej. Odstawienie cukru dobrze działa na cerę trądzikową i sprawia, że trądzik młodzieńczy jest mniej nasilony. Rezygnacja z cukru sprzyja też odchudzaniu – poprawia się sylwetka i możesz pozbyć się cellulitu. Na dłuższą metę mniej cukru to lepsze zdrowie i wygląd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here