Metoda Montessori: moda czy dobry sposób na rozwój dziecka?

0
897
metoda Montessori
fot. unsplash.com

Metoda Montessori to hasło, z którym styka się coraz więcej młodych rodziców. Często znajdujemy je na przykład w opisie zabawek, książek czy nawet mebli dla dzieci. Czym jest pedagogika Montessori? Czy to tylko kolejna moda, czy może rzeczywiście dobry sposób na wspieranie rozwoju swojego dziecka?

Choć pedagogika Montessori niewątpliwie świadczy triumfy w ostatnich latach i śmiało można mówić, że w pewnych kręgach stała się po prostu modna, co skwapliwie wykorzystują producenci zabawek i przedmiotów dla dzieci, nie jest żadna pedagogiczną nowinką. Jej źródeł należy szukać aż sto lat temu! To właśnie wtedy Maria Montessori, włoska lekarka zaczęła pracować nad stworzeniem takich miejsc, w których dzieci (najczęściej z biednych rodzin i zaniedbane wychowawczo lub wręcz sieroty) mogłyby jak najlepiej rozwijać swój potencjał. Z czasem przedszkola montessoriańskie i szkoły Montessori zaczęły powstawać w całych Włoszech, a później także na świecie. Także w Polsce znajdziemy placówki Montessori, a coraz więcej rodziców interesuje się tym tematem i chce wdrażać zasady pedagogiki Marii Montessori także w swoim domu.

Metoda Montessori: na czym polega?

Pedagogika Marii Montessori była prawdziwą rewolucją w myśleniu o dziecku. Za kluczowe należy uznać tu hasło: pomóż mi zrobić to samodzielnie. Jest to więc wychowanie do samodzielności i z poszanowaniem prawa do samostanowienia dziecka. Maria Montessori zakładała, że opiekunowie nie tyle kształtują dziecko, co towarzyszą mu w rozwoju, kształtując otoczenie tak, by sprzyjało osiąganiu przez dziecko kolejnych etapów. Maria Montessori szczególną uwagę przywiązywała do tzw. faz wrażliwych – okienka wrażliwości to momenty, gdy dziecko – samo z siebie – jest zafascynowane pewnym tematem lub umiejętnością, a ćwiczenia pochłaniają je całkowicie. Może to być na przykład faza wrażliwa na porządek, na motorykę dużą albo na umiejętności matematyczne. Bardzo ważne w metodzie Montessori jest uważne obserwowanie dziecka, by podsuwać mu zabawki i pomoce zgodne z aktualną fazą wrażliwą.

metoda Montessori
fot. pixabay.com

Pomoce Montessori: co to jest?

Jednym z pojęć bardzo charakterystycznych dla tej metody jest fraza pomoce Montessori. Czym one są i czym różnią się od zabawek Montessori? Pomoce to specjalnie zaprojektowany materiał rozwojowy, z którym dziecko pracuje (kolejne słowo klucz – nie „bawi się”, tylko „pracuje”, co ma wyrażać głęboki szacunek dla aktywności dziecka) w określony sposób. Typowe pomoce Montessori to na przykład różowa wieża, brązowe schody, cylindry czy złoty materiał do nauki matematyki. Dla najmłodszych metoda Montessori przewiduje zestawy do transferowania czy ramki ubraniowe. Pomoce Montessori są niestety dość drogie, ale wiele z nich możemy wykonać samodzielnie. Warto zaglądać na różne grupy i blogi w internecie, gdzie znajdziemy wiele pomysłów na pomoce Montessori DIY.

A czym są zabawki Montessori? W zasadzie nie jest to określone, bo samo słowo nie jest zastrzeżone. Przyjęło się, że są to zabawki nie stojące w sprzeczności z zasadami tej pedagogiki: proste, minimalistyczne, z naturalnych materiałów i bardzo estetyczne. Ważny jest też ich realizm.

Metoda Montessori w domu

Czy dziecko musi być w przedszkolu Montessori lub szkole, by być wychowywane w tym duchu? Na pewno to pomaga, ale nie jest konieczne. Metoda Montessori to przede wszystkim pewne podejście do dziecka i wychowania, które możemy wdrażać w domu. Jak to zrobić? Bardzo ważne jest kształtowanie otoczenia. Urządzając dom w stylu Montessori patrzymy na przestrzeń z perspektywy dziecka, dbamy o to, by umożliwić mu samodzielność. Dlatego pokój dziecięcy Montessori wygląda w charakterystyczny sposób: niskie łóżko lub materac na podłodze (a jeśli urządzamy pokój dla rodzeństwa, możliwie niskie łóżko piętrowe), otwarte regały, na których leża pomoce Montessori lub drewniane zabawki, biblioteczka Montessori, która pozwala na wyeksponowanie książek okładkami do przodu. Dominuje minimalizm i naturalne materiały, a elementy dekoracyjne powinny być bardzo estetyczne, wysmakowane i realistyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here