Jaki prezent dla malucha? Te zabawki to strzał w dziesiątkę

0
942
zabawki dla dzieci
pexels.com

Kupno prezentu dla małego dziecka nie jest proste. Szczególnie, gdy sami nie mamy dzieci, w sklepie z zabawkami wybór może nas przyprawić o zawrót głowy. Podpowiadamy, jakie zabawki dla dzieci będą najbardziej trafionymi prezentami.

Jest mnóstwo okazji, gdy wybieramy prezent dla dziecka: zaczyna się od podarunków na baby shower – choć bohaterką dnia jest przyszła mama, sporo prezentów na baby shower to rzeczy dla maluszka, w tym zabawki na pierwsze sześć miesięcy życia. Także prezenty dla młodych rodziców, które przynosimy z okazji pierwszych odwiedzin po narodzinach dziecka często są przeznaczone nie tylko dla nich, ale też dla małego dziecka. A potem jeszcze prezent na roczek, na dzień dziecka, na gwiazdkę… Jak na każdą z tych okazji znaleźć coś, co sprawi dziecku radość i pomoże mu się prawidłowo rozwijać? Oto kilka sprawdzonych pomysłów.

Drewniane zabawki

Drewno to materiał, który wyjątkowo dobrze sprawdza się jako surowiec do produkcji zabawek. Od grzechotek i gryzaków dla niemowląt, poprzez drewniane klocki, aż do drewnianych puzzli – zabawki z drewna są trwałe i estetyczne. W dotyku są dużo ciekawsze niż gładki plastik, mają też ładniejszą kolorystykę, dzięki czemu możemy rozwijać u dziecka zmysł estetyczny już od najmłodszych lat. Warto też wiedzieć, że drewniane zabawki są ekologiczne – często to przedmioty na lata, które służą kilku pokoleniom dzieci. To dobry pomysł na prezent dla dziecka szczególnie, jeśli wiemy, że rodzice wychowuję je w duchu rodzicielstwa bliskości, ekologii i stawiają na świadome wspieranie rozwoju potomka. Na pewno docenią, że nie przynosimy w prezencie piskliwie grającej i świecącej zabawki z plastiku.

Zabawki Montessori

Pedagogika Montessori świeci dziś triumfy i staje się coraz popularniejsza. Drewniane pomoce Montessori budzą coraz większe zainteresowanie rodziców. Dla najmłodszych dzieci przeznaczone są takie pomoce, jak pudełko z kulką czy pudełko na żetony, dla nieco starszych: ramki ubraniowe Montessori, czy zestawy do transferowania rozwijające motorykę małą. Dla dzieci w wieku przedszkolnym przeznaczone są takie pomoce Montessori jak różowa wieża czy cylindry. Zabawki w stylu Montessori to też różnego rodzaju układanki drewniane, na przykład tęcza czy sortery kolorów – idealne dla kilkulatków, świetnie wpływające na ich rozwój.

Zabawki rozwijające motorykę dużą

Pierwsze lata życia dziecka to okres intensywnego rozwoju motoryki dużej. Dziecko uczy się siadać, wstawać, chodzić, potem doskonali swoją koordynację ruchową. Warto dawać mu zabawki, które wspierają rozwój motoryki. Świetnym pomysłem jest na przykład drewniana deska do balansowania albo drewniany bujak dla dzieci. Także różnego typu dyski do balansowania czy ścieżka sensoryczna stymulują rozwój ruchowy malucha. W tej kategorii nie możemy zapomnieć też o takich klasycznych zabawkach jak różnego typu piłki oraz rowerek biegowy lub zwykły czy hulajnoga dla dziecka. Pamiętajmy, że aktywność fizyczna jest dla rozwoju dziecka niezbędna, ma też ogromne znaczenie dla poziomu jego odporności i ogólnego zdrowia.

Zabawki plastyczne

Nie każdy musi zostać artysta, ale warto jak najwcześniej zaznajamiać dziecko z różnego typu materiałami plastycznymi i dawać mu możliwość ekspresji artystycznej. Akcesoria plastyczne szybko się zużywają, dlatego to świetny pomysł na prezent: dla dziecka możemy przygotować paczkę wypełnioną różnymi przedmiotami: masy plastyczne, farby różnego typu, kredki, kolorowy papier, nożyczki dla dzieci, ale też kleje z brokatem, flamastry, druciki kreatywne… Możliwości jest bardzo wiele, a zabawa będzie na wiele godzin.

zabawki dla dzieci
pexels.com

Instrumenty muzyczne

Rodzice mawiają, że grające zabawki to największe przekleństwo. Warto jednak wiedzieć, że nie musimy oferować dzieciom plastikowych przedmiotów wydających piskliwe dźwięki i wygrywających melodyjki, od których bolą uszy. Maluchy są wrażliwe na piękno dźwięków i śmiało możemy im zaproponować prawdziwe instrumenty. Oczywiście nie chodzi o to, by sadzać roczne dziecko przy fortepianie. Ale różnego typu perkusjonalia: marakasy, grzechotki, kastaniety, trójkąt czy talerze dają niezliczone możliwości poznawania świata dźwięków w zabawie. A – co ważne – dźwięki te są miłe dla ucha i niezbyt głośne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here