Prezent na roczek: co kupić na pierwsze urodziny dziecka?

0
938
prezent na roczek
fot. pixabay.com

Pierwsze urodziny dziecka to bardzo ważna rocznica w życiu całej rodziny. To też punkt przełomowy dla malucha, który przestaje być niemowlęciem. Dlatego też roczek często obchodzi się hucznie, organizując rodzinną imprezę. Z jakim prezentem przyjść, jeżeli jesteśmy zaproszeni na pierwsze urodziny?

Kupno prezentu na roczek to nie lada wyzwanie. Szczególnie, jeśli sami nie mamy dzieci lub mamy je sporo starsze i nie znamy najnowszych trendów dotyczących zabawek dla maluchów. Dobrze też znać zapatrywania i gust rodziców. Lubią kolorowe, grające zabawki? A może preferują naturalne, drewniane? Warto przyjrzeć się, jakimi przedmiotami otaczają swoje dziecko, żeby znaleźć wskazówki. Zawsze można też podpytać, jaki prezent na roczek najbardziej ich (i dziecko) ucieszy. My podpowiadamy kilka sprawdzonych pomysłów

Prezent na roczek w stylu Montessori

Pedagogika Montessori święci dziś triumfy na całym świecie, coraz bardziej popularna jest też w Polsce. Pedagodzy i rodzice cenią podejście oparte na szacunku do dziecka i wspieraniu jego rozwoju do samodzielności dzięki uważnej obserwacji malucha. Pomoce Montessori to przedmioty, które mają wspierać dany etap rozwoju dziecka. Jakie można zaproponować rocznemu maluchowi? To idealny moment na pierwsze drewniane układanki z kształtami geometrycznymi, czy skrzynki z szufladkami, do których dziecko wrzuca żetony lub kulki. Pomoce Montessori dla rocznego dziecka to też podstawki z patykami, na które nakłada się pierścienie. Poza pomocami możemy sięgnąć też po klasyczne zabawki. Te w stylu Montessori zwykle są drewniane (choć to nie wymóg) i wyglądają realistycznie, to znaczy, że np. puzzle nie przedstawiają bajkowych stworzeń tylko prawdziwe zwierzęta. Ten warunek spełniają na przykład figurki zwierząt – to świetny prezent na roczek, bo dziecko będzie się nimi mogło bawić przez długi czas, w coraz to inny sposób.

zabawki dla dzieci
fot. pixabay.com

Prezenty rozwijające motorykę dużą

Dwanaście miesięcy to ten moment w życiu dziecka, gdy najważniejsze jest dla niego zdobywanie sprawności ruchowej. Dziecko bądź szykuje się do zrobienia pierwszych kroczków, bądź doskonali świeżo nabytą zdolność chodzenia. Uczy się panowania nad swoim ciałem, chce się wspinać i testować swoje możliwości. Dlatego to dobry moment na wszelkiego typu akcesoria, które wspierają motorykę dużą. Może to być na przykład jeździk – dobry wstęp do przyszłej jazdy na rowerze. Dzieci lubią też pchacze, w których można coś przewozić. Dużo radości dają im takie zabawki, jak tunel czy rozkładana drabinka znana też pod nazwą trójkąt Emily Pikler – rozbudowana o zjeżdżalnię czy deskę z uchwytami do wspinaczki stanie są wspaniałą bazą do stworzenia domowego placu zabaw. Na roczek możemy też podarować dziecku basen z piłeczkami.

Instrumenty muzyczne w prezencie na roczek

Maluchy w tym wieku uwielbiają odkrywać świat dźwięków, zwykle są też bardzo zainteresowane muzyką i sprawdzaniem jak się ją tworzy. Dlatego instrumenty muzyczne dadzą im dużo radości, Trick: zamiast kupować je w sklepach z zabawkami, warto udać się do dobrego sklepu z instrumentami perkusyjnymi, gdzie znajdziemy zestawy dla dzieci stworzone przez renomowanych producentów sprzętu muzycznego. W zestawie znajdują się zwykle proste perkusjonalia: tamburyn, bębenek, drewniane grzechotki, kastaniety czy marakasy. Co ważne, instrumenty dobrej jakości wydają łagodne i miłe dla ucha dźwięki. Dziecku spodobają się też na pewno dzwonki diatoniczne, które świetnie rozwijają słuch muzyczny.

Zabawy plastyczne

W prezencie na roczek możemy też podarować dziecku akcesoria do zabaw plastycznych. Świetnym pomysłem będą na przykład farby do malowania palcami – bezpieczne dla maluchów. Sprawdzą się też kredki woskowe czy duże kredki o nietypowych kształtach, na przykład kul lub kamieni. Malucha może też zainteresować tablica i kreda. Hitem zwykle okazuje się też znikopis – to prosta zabawka, która dla dzieci jest „magiczna” – wystarczy przesunąć suwak, a rysunek znika i tabliczka znów jest czysta. W tym wieku część dzieci zaczyna też swoją przygodę z ciastoliną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here