Bullet journal to metoda planowania, która zdobyła ogromną liczbę zwolenników na całym świecie. Planowaniem w zeszytach w kropki chwalą się biznesmeni i internetowi influencerzy, a zdjęcia pięknie prowadzonych bujo zdobywają tysiące polubieni w mediach społecznościowych. W czym tkwi fenomen bullet journala i jak zacząć planować w ten sposób?
Metodę planowania bullet journal stworzył Ryder Caroll. Twierdzi on, że typowe kalendarze i planery nie pasowały do jego potrzeb i dlatego szukał własnego sposobu. Wymyślił system planowania, który każdy projektuje samodzielnie. Żeby założyć bullet journal wystarczy dowolny notes lub zeszyt i coś do pisania. Oczywiście nie każdemu pasuje wariant minimalistyczny i jeśli wpiszemy hasło bullet journal w wyszukiwarkę Pinteresta czy Instagrama dostaniemy dosłownie zalani zdjęciami notesów kolorowych, bogato zdobionych, z kaligrafowanymi nagłówkami i malunkami. Wszystko dlatego, że bujo to planer, który ma być dokładnie taki, jak chcesz – Ty decydujesz, czy będzie ascetyczny, czy kolorowy i Ty decydujesz, co konkretnie się w nim znajdzie.
Jak zacząć prowadzić bullet journal?
Jak już wspomnieliśmy, do prowadzenia bujo wystarczy zeszyt i długopis. Wiele osób wybiera notesy w kropki. Dlaczego? Ułatwiają one rozrysowanie różnego rodzaju schematów i ramek, a jednocześnie nie odciągają uwagi od treści – kropeczki są mało widoczne. Ważne, żeby kartki były wykonane z dobrej jakości papieru, żeby tusz nie przebijał na drugą stronę. Warto też kupić zestaw kolorowych mazaków – ułatwiają one prowadzenie notatek i zaznaczanie różnych aktywności w przejrzysty sposób.
Co powinno się znaleźć w bujo? Na początku umieszczamy legendę znaków, jakie będziemy stosować. Ryder Caroll używa następujących: kropką oznacza zadanie do wykonania, przekreślona kropka to zadanie wykonane, strzałka – zadanie przesunięte na inny termin, kółko oznacza wydarzenie zaplanowane, a przekreślone kółko – wydarzenie zakończone, myślnikiem zaznacza natomiast wszystkie inne notatki, pomysły, uwagi, inspiracje. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby notować innymi symbolami – ważne, żeby były dla Ciebie jasne i wygodne do stosowania. Po legendzie umieszczony jest indeks, czyli rodzaj spisu treści, w którym notujemy, co znajduje się na której stronie naszego bujo.
Jak planować w bullet journalu?
Podstawą planowania w bujo jest tzw. future log, czyli perspektywa dość odległej przyszłości, zwykle całego roku. Dalej mamy planowanie miesięczne, tygodniowe i dzienne, przy czym nie każdy użytkownik bujo korzysta na przykład z tygodniówek. Warto poszukać takiego układu, jaki będzie Ci najbardziej odpowiadał i pasował do Twojego stylu życia i pracy. To, co różni bullet journal od klasycznego kalendarza to fakt, że powstaje on na bieżąco. Może więc się zdarzyć, że na przykład planowanie czerwcowe zakończysz w połowie miesiąca, bo potem masz urlop, na którym nie potrzebujesz prowadzić bujo. Wówczas płynnie przechodzisz do rozrysowani tabelek na lipiec. W tradycyjnym kalendarzu nie ma tej elastyczności i w podobnej sytuacji zostaje po prostu masa pustego, niewykorzystanego miejsca.
Kolekcje w bullet journalu: co to jest?
Przeglądając inspiracje do bujo na pewno zetkniesz się z pomysłami na kolekcje. Pod tym nie do końca trafnym tłumaczeniem z angielskiego kryją się różnego typu listy, które wpisujemy do bullet journala. Może to być na przykład lista pomysłowe na prezenty dla członków rodziny, lista przeczytanych książek, czy lista miejsc, które chcesz odwiedzić tego lata. Sporo osób notuje w bullet journalu też różnego rodzaju postanowienia noworoczne, priorytety, swoją wizję przyszłości, rozrysowuje mapy myśli dotyczące różnych projektów, na przykład urządzenia domu. Bullet journal staje się więc połączeniem kalendarza i podręcznego notesu. A często tez miejscem do kreatywnego tworzenia, kolorowania, rysowania – nieprzypadkowo bullet journale często są tak kolorowe i finezyjnie ozdobione. Jeśli chcesz mieć taki właśnie bullet journal, poza kolorowymi mazakami przydadzą Ci się też taśmy washi i różnego rodzaju naklejki do planerów, które można kupić w sklepach internetowych.