Kwiaty doniczkowe: modne rośliny do domu

0
770
modne rośliny doniczkowe
fot. pexels.com

Kwiaty doniczkowe są dziś niezwykle modnym elementem wystroju wnętrz. Trend urban jungle trzyma się mocno od kilku sezonów i nic nie wskazuje na to, by miał przeminąć. Jakie rośliny są dziś modne? Jaki kwiat doniczkowy sprawdzi się w konkretnych warunkach? Podpowiadamy, jak wykreować przestrzeń pełną zieleni w swoim domu.

Jeszcze dziesięć lat temu parapet zastawiony kwiatami doniczkowymi czy pełne doniczek regały kojarzyły się raczej… z mieszkaniem dziadków. Domy młodszego pokolenia były minimalistyczne, ascetyczne, dominował bądź styl skandynawski bez zbędnych ozdob bądź chłodny styl industrialny, z połyskliwym metalem i szkłem. Co się zmieniło? Dorosłość osiągnęło pokolenie millenialsów. A wraz z nimi pojawiła się moda na vintage, rozumiany już nie tylko jako nawiązania do lat 50., 60., czy 70. Dwudziestego wieku. Millenialsi chętnie sięgają do tego, co pamiętają ze swojego dzieciństwa, na topie są więc lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte zwane powszechnie „najtisami”. Na fali tych zmian do łask powróciły i kwiaty doniczkowe. Domy dwudziestoparolatków i trzydziestolatków dosłownie toną w zieleni. Trend ten nazywa się urban jungle – chodzi o wykreowanie masy zieleni w przestrzeni miejskiej: stąd całe regały zastawione kwiatami doniczkowymi czy ścianki działowe robione z metalowych stojaków pełnych roślin.

Choć w ramach tego trendu kwiaty mogą być dowolne, są rośliny szczególnie modne. Podpowiadamy, jakie gatunki kupić, by wykreować zieloną przestrzeń na czasie.

modne rośliny doniczkowe
fot. pexels.com

Modne kwiaty doniczkowe

  1. Monstera – charakterystyczne wielkie i ażurowe liście monstery zna chyba każdy. Są one obecne na plakatach jako deseń na tekstyliach do wnętrz. Obowiązkowo monstery znajdują się też na zdjęciach popularnych influencerów na Instagramie i w sesjach w magazynach wnętrzarskich. Monstery są szalenie modne, ale trzeba też przyznać, że to roślina wyjątkowo dekoracyjna i dość łatwa w uprawie. Ważne tylko, by monstery nie podlewać za często i trzymać ją w miejscu dość jasnym, ale z rozproszonym światłem – bez światła nie pojawią się charakterystyczne pęknięcia na liściach. Okazem kolekcjonerskim i bardzo drogim jest monstera variegata o biało-zielonych liściach.
  2. Paprotka – niekwestionowana królowa peerelowskich urzędów i szkół, często mająca tam postać rachitycznych i podeschniętych roślinek. Jeśli jednak mamy w domu warunki do uprawy paproci, rośliny te będą rosły bujnie i zdobiły wnętrze. Potrzebują wilgoci i półcienia, źle znoszą bliskość kaloryferów.
  3. Zamiokulkas – to idealna roślina dla początkujących domowych ogrodników. Zamiokulkas jest łatwy w uprawie i bardzo odporny. Potrzebuje jednak jasnego miejsca bez ostrego słońca. Warto ustawić go z dala od okna.
  4. Pilea – Pieniążek – roślina dość niepozorna, ale bardzo modna. Jej drobne liście wyglądają interesująco. Dojrzała roślina zyskuje intrygujący wygląd niewielkiego drzewka. Ładnie prezentuje się na stoliku czy komodzie, gdzie nie ma konkurencji bujniejszych okazów.
  5. Zielistka – to roślina, której liście przypominają źdźbła trawy. Jeśli ma dobre warunki, wypuszcza długie pędy pełne postrzępionych rozmnóżek i białych kwiatków. Bardzo szybko rośnie. Zielistka dobrze wygląda zarówno jako kwiat doniczkowy stojący na parapecie okiennym, jak i roślina w wiszącym kwietniku.
  6. Starzec – Senecio – roślina o zwisających liściach, potrzebująca wiszącego kwietnika. Świetnie prezentuje się też jako kwiatek doniczkowy stojący na szczycie regału. Jego drobne listki wyglądają jak sznury pereł. To bardzo dekoracyjna roślina domowa, a jednocześnie dość łatwa w uprawie, więc poradzą sobie z nią nawet osoby z małym doświadczeniem.
  7. Strelicja – to roślina z rodziny bananowatych, o dużych liściach. Osiąga imponujące rozmiary, dlatego będzie prawdziwą ozdobą salonu. W dobrych warunkach kwitnie, obsypując się bajecznie kolorowymi kwiatami.

O czym pamiętać, wybierając rośliny doniczkowe? Trendy nie powinny być na pierwszym miejscu – najważniejsze to dobrać rośliny do tego, jakie mamy warunki. Inne kwiaty doniczkowe sprawdzą się na południowym parapecie, a inne, jeśli mamy wystawę wschodnią. Ważne, by dokonywać zakupów w dobrych sklepach ogrodniczych, co gwarantuje, że rośliny będą zdrowe. Warto też pomyśleć o ciekawych kwietnikach, żeby wyeksponować nasze rośliny.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here