Monstera: królowa wśród roślin. Jak ją uprawiać?

0
1300
monstera dziurawa
fot. pixabay.com

Monstera to roślina, która jest dziś niekwestionowaną królową wśród kwiatów doniczkowych. Jest bardzo dekoracyjna, ale też po prostu modna. Jeśli i Ty pragniesz mieć w swoim domu monsterę, dowiedz się, jak ją uprawiać i jak o nią dbać, by rosła zdrowo i stała się zieloną dekoracją wnętrza.

Rośliny doniczkowe są obecnie bardzo modne – co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Modne wnętrze musi być dziś pełne kwiatów i roślin. Są jednak gatunki, które cieszą się wyjątkowym powodzeniem. Należy do nich monstera. Jest tak popularna, że nie tylko uprawiamy ją jako roślinę doniczkową. Charakterystyczne ażurowe liście monstery zdobią też wiele przedmiotów. Tapeta w liście monstery jest przebojem w dekoracji wnętrz, podobnie jak pościel w monstery. Liście monstery znajdziemy też na kubkach, poduszkach czy wreszcie na grafikach do powieszenia na ścianie.

monstera
fot. pexels.com

Monstera: poznaj najpopularniejsze odmiany tej rośliny

Choć monstera kojarzy nam się przede wszystkim z dużą rośliną o lśniących, poszarpanych liściach, w sklepach ogrodniczych znajdziemy więcej odmian o różnym wyglądzie.

Monstera dziurawa, czyli monstera deliciosa to najpopularniejsza odmiana. To właśnie jej ogromne liście są częstym motywem dekoracyjnym. Monstera dziurawa może osiągnąć wysokość nawet dziesięciu metrów! Mało kto wie, że monstera dziurawa kwitnie, a nawet… owocuje. W naturalnych warunkach, czyli w Meksyku, jej owoce są spożywane. Jadalne owoce monstery w smaku przypominają nieco ananasa.

Monstera monkey mask – jest to zdecydowanie mniejsza odmiana monstery. Idealnie więc pasuje dla tych, którzy nie mają w domu zbyt wiele miejsca. Jednocześnie „maska małpy”, jak można przetłumaczyć nazwę tej rośliny to kwiat doniczkowy równie dekoracyjny co jego gigantyczna kuzynka, czyli monstera dziurawa. Osiąga jednak maksymalną wysokość do jednego metra, a często pozostaje rośliną jeszcze niższą.

Monstera deliciosa ‘Variegata’ – uznawana jest za roślinę kolekcjonerską. Wiąże się z tym również wysoka cena takiej monstery. Co ją wyróżnia? Liśnie są duże, lśniące i postrzępione, jak w przypadku monstery dziurawej, ale mają niezwykłe, biało zielone wybarwienie. Jest ono unikalne, nigdy nie wiadomo, jaki dokładnie układ barw będzie miała dana roślina.

Monstera deliciosa ‘Thai Constellation’ także ma liście biało – zielone i jest drogą rośliną kolekcjonerską. Nie jest też łatwo ją kupić – w sklepach ogrodniczych pojawia się sporadycznie i w niewielkiej liczbie egzemplarzy.

Monstera marmorata to najrzadsza odmiana monstery, wyjątkowo poszukiwana przez miłośników kwiatów doniczkowych. Jej cechą charakterystyczną są lśniące liście wybarwione na zielono – żółto. Plamy rozkładają się nierównomiernie. Cena tej monstery jest bardzo wysoka, bo przekracza dwa tysiące złotych, ale roślina będzie prawdziwą perłą w naszej kolekcji kwiatów.

Jak uprawiać monsterę?

Monstera nie jest trudna w uprawie, co też sprzyja jej ogromnej popularności. Jak o nią dbać? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że monstera źle znosi nadmiar wody. Należy podlewać ją oszczędnie, zwykle raz w tygodniu. Monsterę podlewamy, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest już przeschnięta. Bardzo ważne, żeby podlewać monsterę woda, która odstała co najmniej kilka godzin. Najlepiej podlewać w porze wieczornej.

Szkodliwe jest też ostre słońce oraz bliskość źródła ciepła – monstera nie może stać blisko kaloryferów. Roślina potrzebuje natomiast stanowiska jasnego, z rozproszonym światłem. Będzie pięknie rosła w pomieszczeniu z oknami wychodzącymi na wschód lub południe, o ile nie będzie stała przy samym oknie. Temperatura nie powinna być zbyt niska, należy też unikać przeciągów i gwałtownych zmian temperatur.

Monstera potrzebuje wysokiej wilgotności powietrza. Szczególnie w sezonie grzewczym warto ją często zraszać letnią wodą. Przydatne jest też regularne odkurzanie liści miękką szmatką, co sprawi, że będą pięknie lśniły. Monstera dziurawa w warunkach naturalnych jest rośliną płożącą się. Jeśli chcemy, żeby jej pędy rosły do góry, potrzeba nam będzie podpórka do monstery – musi być ona solidna, bo roślina jest duża i ciężka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here