Sesja noworodkowa: jak ją zorganizować i czy warto to zrobić?

0
828
sesja noworodkowa
fot. pexels.com

Sesje noworodkowe stają się coraz popularniejsze. Wielu młodych rodziców zastanawia się jednak, czy warto zainwestować w taką pamiątkę, skoro dziś każdy z nas ma w telefonie niezłej jakości aparat. A jeśli tak, to jak się za to zabrać, żeby efekty były satysfakcjonujące?

Sesje noworodkowe niewątpliwie są dziś modne. Na Instagramie czy Facebooku jesteśmy dosłownie zalewani artystycznymi zdjęciami maluszków upozowanych w koszyczkach, czy ubranych w fantazyjne ciuszki i ułożonych pośród zabawek. Niektórzy zastanawiają się jednak, czy taka sesja nie jest zbyt męcząca dla maluszka i czy warto zainwestować w taką pamiątkę zamiast klasycznych zdjęć do rodzinnego albumu.

Argumentem „za” na pewno jest to, że zdjęcia profesjonalne znacząco różnią się od tych, które robimy amatorsko. Nie tyle je zastępują, co wspaniale udostępniają. Kadry z sesji noworodkowej możemy później powiesić na ścianach w domu, czy przygotować z nich pamiątkową fotoksiążkę dla siebie i bliskich.

Sesja noworodkowa: jak ją zaplanować

O sesji noworodkowej musimy pomyśleć, gdy… do przyjścia malucha na świat jest jeszcze sporo czasu. Pamiętajmy, że fotografowie cieszący się dobrą renomą są oblegani i w ostatniej chwili trudno będzie znaleźć wolny termin. Oczywiście wiadomo, że mogą pojawić się różnego typu przesunięcia, bo maluch niekoniecznie przyjdzie na świat w przewidywanym terminie, ale każdy fotograf bierze to pod uwagę. Sesję noworodkową warto zaplanować na jak najwcześniejszym etapie życia. Maluszek w pierwszych dniach bardzo dużo czasu śpi, co ułatwi zrobienie zdjęć. Wielu fotografów prosi, żeby sesję organizować, czy dziecko ma nie więcej niż czternaście dni. Później okresy czuwania są dłuższe i zrobienie zdjęć jest trudniejsze.

Poza tym warto też wcześniej spotkać się z wybraną osoba. Nawet najlepszy fotograf nie zrobi dobrych zdjęć, jeśli między nim a rodziną nie ma tzw. chemii. Dlatego nie wahajmy się zrezygnować i szukać dalej, jeśli pierwsza osoba, z jaką się spotkamy nie wyda nam się odpowiednia. Ważne jest też, żeby precyzyjnie opisać swoje oczekiwania i dopytać, jak przygotować się do sesji i co ze sobą zabrać.

sesja noworodkowa
fot. pexels.com

Jak wybrać fotografa do sesji noworodkowej?

Na pewno musi to być osoba doświadczona, która umie pracować z takimi maluszkami. Ktoś taki wie, jak zadbać o komfort malucha – trzeba tu nadmienić, że dobrze zorganizowana sesja noworodkowa jest dla dziecka stuprocentowo bezpieczna, a pozycje przyjmowane przez dzieci, które nam wydają się karkołomne, są w pierwszych dniach życia zupełnie naturalne. Ważne jest też, żeby wcześniej obejrzeć zdjęcia danego fotografa i zorientować się, czy jego styl nam pasuje. Są różne nurty w fotografii dziecięcej: maluchy upozowane w koszykach w stylu nawiązującym do fotografii Anne Geddes, zdjęcia bardziej reportażowe, wręcz w formie fotografii porodowej i pokazującej pierwsze chwile dziecka, czy sesje nastawione na pokazanie całej rodziny i emocji.  Jeśli podoba nam się klimat zdjęć, jest duża szansa, że będziemy zadowoleni z sesji. Warto też od razu ustalić, czy fotograf dysponuje przestrzenią studyjną, w której pracuje, czy też spotkacie się w domu – pierwsza forma gwarantuje więcej możliwości aranżacyjnych, druga – większą naturalność i intymność.

Co zabrać na sesję noworodkową?

Jeśli bohaterem ma być sam noworodek, potrzebne będą wygodne ubranka. Ciekawym pomysłem są różnego typu ubranka specjalne, z napisami w rodzaju: witaj na świecie. Warto ustalić z fotografem, czy nie owija dzieci w kokon z chusty – wówczas ubranek potrzebujemy mniej. Jeśli sesja ma być rodzinna, potrzebujemy też strojów dla siebie. Warto zapytać, czy fotograf robiący sesje lifestyle’owe współpracuje z wizażystka. Bardzo często tak jest, dzięki czemu możemy podczas sesji mieć perfekcyjny makijaż – a trzeba pamiętać, że makijaż do zdjęć różni się od tego codziennego i nawet kobieta, która na co dzień robi perfekcyjny make-up może mieć pewne trudności. Doświadczona wizażystka będzie też wiedziała, jak zakryć ślady zmęczenia widoczne na twarzy młodej mamy…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here