Wyprawka dla noworodka: co kupić?

0
778
wyprawka dla noworodka
fot. pexels.com

Skompletowanie wyprawki dla noworodka to nie lada wyzwanie dla przyszłych rodziców. Szczególnie, jeśli ma to być pierwsze dziecko w rodzinie. Jak nie pogubić się w gąszczu reklam, podpowiedzi i dobrych rad babć i koleżanek? Podpowiadamy, jak skompletować funkcjonalną wyprawkę dla malucha.

Gdy zastanawiamy się, czego potrzebuje noworodek, lista zdaje się rosnąć w nieskończoność. Wystarczy przejrzeć popularne blogi parentingowe, żeby odkryć świat gadżetów dla niemowląt, o jakich nawet nam się nie śniło. Czy jednak to wszystko jest nam niezbędne? Które rzeczy są przydatne, a które niepotrzebnie nadszarpną nasz budżet? Oto wyprawka dla noworodka w dwóch wariantach – minimalistycznym i rozbudowanym. Oczywiście musicie pamiętać, że sytuacja każdej rodziny jest inna, dlatego potraktujcie to jako inspirację.

Wyprawka dla dziecka: ubranka

Ubranka dla maluszków są tak urocze, że trudno im się oprzeć. Efekt? Mnóstwo słodkich ciuszków, które… trudno jest założyć albo są zupełnie niepraktyczne. Zdarza się nawet, że niektórych maluch nie założy ani razu, jeśli kupimy zbyt wiele – noworodki bardzo szybko rosną. Jakie ubranka kupić?

Wyprawka minimalistyczna: zakładamy, że maluch potrzebuje około piętnastu zmian ubranek – tyle powinno wystarczyć, szczególnie jeśli dysponujemy suszarką lub dziecko przyjdzie na świat latem, gdy możemy suszyć ubranka na zewnątrz. Podstawa to bawełniane body z krótkim i długim rękawem. Bardzo praktycznymi ubrankami są też tak zwane pajacyki: pajac to bawełniany strój rozpinany na całej długości, rodzaj miękkiego kombinezonu, który zakrywa też stopy dziecka. Latem warto mieć też rampersy, czyli odmianę pajacyków tylko z krótkimi rękawami i nogawkami. Warto mieć też śpioszki i spodenki, które w połączeniu z body tworzą wygodny strój. Jeśli dziecko przychodzi na świat w chłodniejszą porę roku, potrzebujemy więcej ciepłych ubrań – wełniany sweterek czy pajacyk z polaru, kombinezon do wózka. Maluch potrzebuje też bawełnianych czapeczek.

Wyprawka rozbudowana: możemy pokusić się o kupienie kilku fikuśnych ubranek na specjalne okazje. W zależności od tego, kiedy dziecko przychodzi na świat, możemy wybrać komplet „moje pierwsze święta” czy „moje pierwsze lato”. Dla dziewczynek znajdziemy urocze body połączone z sukienką, do których możemy dobrać pasującą kolorystycznie opaskę. Dla młodych kawalerów są body z narysowanym krawatem czy muszką. Wspaniale urozmaicą noworodkową sesję zdjęciową.

wyprawka dla noworodka
fot.pexels.com

Wyprawka dla dziecka: wózek

Jak transportować dziecko? Wybór wózków dla dzieci jest naprawdę ogromny. Gondola, zestaw 2w1 czy 3w1? Raczej miejski czy spacerowy? Przed młodymi rodzicami wiele dylematów.

Wyprawka minimalistyczna: zamiast wózka… chusta do noszenia dzieci. Choć chusty są coraz popularniejsze, mało kto decyduje się na zastąpienie nią zupełnie wózka. Jest to jednak nieoceniona rzecz, gdy młoda rodzina ma mieszkanie w kamienicy bez windy. Jeśli jednak chcemy być bardziej tradycyjni, warto pomyśleć o obszernej gondoli. Przydatnym elementem jest też koszyk na dole wózka idealny na zakupy i do transportowania tego miliona niezbędnych drobiazgów, które zwykle zabierają ze sobą młodzi rodzice.

Wyprawka rozbudowana: mamy więcej niż jeden wózek. Na przykład też lekki wózek miejski – ma on składany stelaż i odpinaną gondolę, którą można zastąpić fotelikiem samochodowym. Wygodny, niewielki, świetnie sprawdza się w mieście, czy na zakupach. A jeśli uwielbiacie aktywności i ruch dobrym pomysłem będzie wózek terenowy, z solidnymi kołami. W sklepach znajdziemy też wózki idealne do uprawiania sportów – na przykład do biegania. Dzięki temu rodzice mogą trenować, a dziecko ma zapewniony spacer na powietrzu.

Wyprawka dla dziecka: zabawki i gadżety

Noworodek potrzebuje naprawdę niewiele. Priorytetem jest bliskość rodziców, a najlepszą książką – ich twarze. Nadmiar bodźców może wręcz szkodzić maluszkowi. Dlatego nie ma sensu kupowanie nadmiaru gadżetów. Szczególnie popularna zabawka, czyli grająca karuzela nad łóżeczkiem coraz częściej uważana jest za szkodliwą i budzącą rozdrażnienie dziecka. W wariancie minimalistycznym nie kupujemy więc żadnych gadżetów. A w wariancie rozbudowanym? Niania elektroniczna może się przydać, jeśli mamy duży dom i dziecko będzie niekiedy spało w oddaleniu od rodziców. W przypadku karmienia butelką przydadzą się też podgrzewacze i akcesoria do butelek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here