W co się bawić z maluchem? Najlepsze pomysły na zabawę od niemowlaka do przedszkolaka

0
963
metoda Montessori
fot. unsplash.com

Zabawa z dzieckiem – to brzmi jak najprzyjemniejsza część rodzicielstwa. W praktyce jednak rodzie narzekają często, że zabawy z maluchami ich nudzą, brakuje im też pomysłów na to, co ciekawego można zaproponować dziecku. Oto kilka inspirujących podpowiedzi na rozwijające zabaw z dziećmi od niemowlaka do przedszkolaka.

Zabawa jest najważniejszą aktywnością dziecka. Choć kojarzy się niepoważnie, z czystą rozrywką, ma bardzo ważną funkcję rozwojową – to w czasie zabawy dziecko zdobywa i utrwala nowe umiejętności i wiedzę. Nieprzypadkowo na przykład w pedagogice Montessori nie używa się określenia „zabawa” tylko „praca”, aby przydać aktywności dziecka właściwą wagę. I choć kreatywność maluchów w zabawie jest niemal nieograniczona, potrzebują one właściwego ukierunkowania przez rodziców, którzy pokażą im ciekawe możliwości zabawy. Także udział rodziców w zabawie z dzieckiem jest ważny, bo pozwala budować głębokie więzi, na co zwraca uwagę na przykład rodzicielstwo bliskości.

Zatem – wiemy już, że zabawa z dzieckiem jest ważna, ale w co się bawić?

Pomysły na zabawy z niemowlakiem

W co się bawić z niemowlakiem? Maluchy uwielbiają świat dźwięków i twarze rodziców – na początku to najlepsze zabawki. Warto dziecku recytować wierszyki, rytmicznie zginając jego ręce i nogi, bawić się w delikatne łaskotki. Na początku nie potrzeba zbyt wielu zabawekw pierwszym półroczy życia dziecka zabawki to tylko uzupełnienie i powinny być starannie wybrane: drewniana grzechotka, gryzak, książeczka sensoryczna zdecydowanie wystarczą. Maluchy warto od początku zapoznawać z książeczkami – od książeczek kontrastowych po te z wierszykami i kolorowymi obrazkami, gdy dziecko ma już kilka miesięcy.

Pomysły na zabawę z rocznym dzieckiem

Roczne dziecko już stabilnie siedzi, często stoi i zaczyna chodzić, co otwiera nam nowe możliwości zabawy. W co się bawić z rocznym dzieckiem? Duże znacznie mają wszystkie zabawy wspierające motorykę dużą – tory przeszkód, podskoki, turlanie i kopanie piłek, rzucanie do celu. Dlatego na pierwsze urodziny można kupić dziecku coś z tego typu zabawek.

To też czas, gdy dziecku możemy zaproponować zabawy sensoryczne. Czym jest zabawa sensoryczna? Jest ona nakierowana na doznania zmysłowe, przede wszystkim stymuluje zmysł dotyku. Jej organizacja jest bardzo prosta: maluchowi możemy dać produkty spożywcze do przesypywania, na przykład ryż, makaron czy fasolę. Dla lepszego efektu możemy je zabarwić barwnikami spożywczymi. Dużo radości dają dziecku też zabawy masami plastycznymi – ponieważ maluchy często wkładają wszystko do buzi, warto używać domowej roboty mas plastycznych na przykład z kaszy. Ugniatanie, rozciąganie, lepienie – to wszystko aktywności sensoryczne, które wspierają rozwój motoryki małej, wzmacniają dłonie dziecka i stanowią znakomity trening przed przyszła nauką pisania. Z rocznym dzieckiem nadal możemy bawić się w tańce i rymowanki. To czas intensywnego rozwoju mowy – dzieci kochają wyrazy dźwiękonaśladowcze i warto to wykorzystać w zabawie.

zabawa
fot. pexels.com

Pomysły na zabawę z dwulatkiem

Dwulatek to dziecko, które umie już naprawdę dużo: pewnie się porusza, coraz lepiej mówi, ma też swoje upodobania i zainteresowania. Jak się bawić z dwulatkiem? Przede wszystkim nie zasypujmy go nadmiarem zabawek. Dziecko i tak z pewnością często będzie dostawało prezenty, więc przedmiotów będzie przybywać, a warto pamiętać, że minimalizm sprzyja kreatywności. Starannie dobrane zabawki będą wspierały rozwój malucha, jeśli nie będzie ich za dużo. Jak się bawić z dwulatkiem? Nadal możemy włączać w codzienne aktywności sensoplastykę i zabawy sensoryczne, coraz bardziej zawansowane. Dwulatki często lubią malować, lepić, kolorować. Dużo radości daje im też muzykowanie i taniec. Trzeci rok życia to też czas, by proponować dziecku proste zabawy tematyczne, na przykład w opiekę nad lalkami, lecenie misia czy gotowanie. Zabawkowa kuchnia jest prawdziwym hitem w pokoju każdego dwulatka – to świetny pomysł na prezent dla dziecka na przykład na drugie urodziny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here