Wirtualna asystentka: nowy, ciekawy zawód

0
896
wirtualna asystentka
fot. pexels.com

Szukasz pomysłu na siebie? Chcesz połączyć pracę na etacie z dodatkowym zarobkiem? A może właśnie planujesz powrót na rynek pracy po urlopie macierzyńskim? Sprawdź, czy wirtualna asystentka to propozycja dla Ciebie.

Wirtualna asystentka to zawód dość nowy, który w Polsce dopiero od niedawna jest obecny. Jednak już teraz widać, że trendy biznesowe są takie, iż pracy dla wirtualnych asystentek nie zabraknie. Jednocześnie nie ma jeszcze zbyt wielu osób wykonujących ten zawód, dlatego to bardzo dobry moment, żeby wejść na rynek pracy jako wirtualna asystentka. Dopóki profesja ta nie jest bardzo popularna, konkurencja jest niewielka i łatwiej jest się wybić oraz uzyskać dobre zarobki. Dużą zaletą pracy jako wirtualna asystentka jest elastyczność. I to, że możesz wykonywać pracę w domu, wygodnie ubrana w dresy lub ubrania typu homewear – możesz wreszcie zrzucić garsonkę!

Kim jest wirtualna asystentka?

Zastanawiasz się pewnie, kim w ogóle jest wirtualna asystentka i czym zajmuje się taka osoba. Otóż wirtualna asystentka w dużej mierze zajmuje się tym, co zwykło się przypisywać asystentkom, ma jednak inny model działania – pracuje zdalnie, kontaktując się z klientem online. Często także sam biznes prowadzony przez jej klienta jest internetowy: na współpracę z wirtualnymi asystentkami rzadko decydują się klasyczne korporacje czy firmy, częściej zatrudniają je blogerzy i influencerzy, właściciele sklepów internetowych, autorzy treści w internecie itp. Z tego względu wirtualna asystentka nie tylko prowadzi kalendarz spotkań czy korespondencję, ale też niejednokrotnie współpracuje przy kreowaniu wizerunku firmy w internecie, na przykład zajmując się obsługą kanałów w social mediach.

wirtualna asystentka
fot. pexels.com

Na jakich zasadach pracuje wirtualna asystentka?

To raczej nie jest praca na etat. Wirtualna asystentka najczęściej ma swoją jednoosobową działalność gospodarczą i wystawia faktury – taki model jest preferowany przez klientów. Może też współpracować na podstawie umów cywilnoprawnych.

Dla kogo jest praca wirtualnej asystentki?

Żeby pracować jako wirtualna asystentka nie trzeba mieć konkretnego wykształcenia. Wśród osób zajmujących się taką praca znajdziesz zarówno te z wykształceniem w zakresie administracji czy księgowości, ale też filolożki, osoby po psychologii, socjologii, czy… fizyce. Nie oznacza to jednak, że każdy dobrze odnajdzie się w tej pracy. Wirtualną asystentką może zostać osoba, która:

  • Lubi i chce pracować zdalnie. To praca online, bez chodzenia do biura. Jeśli potrzebujesz towarzystwa innych ludzi i biurowych ploteczek, raczej nie odnajdziesz się jako wirtualna asystentka.
  • Ale lubi kontakt z ludźmi. Wirtualna asystentka często zajmuje się obsługą klientów, odpisuje na maile, odbiera telefony.
  • Umie organizować sobie dzień. Dobre planowanie i samodzielność to podstawa w pracy wirtualnej asystentki
  • Jest samodzielna – choć masz swój zakres obowiązków, nikt nie będzie Cię „prowadził za rękę”, mile widziana jest inicjatywa i umiejętność samodzielnego podejmowania różnych wyzwań
  • Jest skrupulatna i dokładna, ma dobrą pamięć
  • Czuje się w środowisku internetowym jak ryba w wodzie – wirtualna asystentka najczęściej pracuje dla biznesu online, musi więc rozumieć to środowisko i sprawnie poruszać się w mediach społecznościowych
  • Ma miejsce do pracy. Domowe biuro lub miejsce w coworkingu są niezbędne, żeby wykonywać ten zawód. Niezbędny jest też dobrej jakości laptop, smartfon oraz szybki i niezawodny internet.

Natomiast, wbrew zwyczajowej nazwie tego zawodu, nie jest to profesja tylko dla kobiet. Choć istotnie głównie kobiety wykonują tę pracę, mężczyzna jak najbardziej może być wirtualnym asystentem.

Jak znaleźć pracę jako wirtualna asystentka?

Wirtualna asystentka pracuje w internecie i… tam znajduje pracę. Możesz po prostu szukać ogłoszeń w serwisach, ale warto obserwować profile w mediach społecznościowych różnych blogerów, influencerów i twórców biznesów online – często właśnie za pośrednictwem tych kanałów ogłaszają, że szukają wirtualnej asystentki. W znalezieniu pracy większe szanse ma osoba, która sam jest aktywna w sieci i buduje tam swój wizerunek, na przykład prowadząc bloga. Marka osobista jest w tej profesji szalenie istotna. Warto pamiętać, że praca wirtualnej asystentki może być pracą podstawową lub dodatkową, dzięki której dorobisz do domowego budżetu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here