Kiedy dziecko przychodzi na świat, nie potrzebuje niczego więcej niż bliskość rodziców, dźwięk bicia serca mamy, jej zapach… Szybko jednak zaczyna interesować się otaczającym go światem. Niemowlę rozwija się błyskawicznie, w każdej chwili nabywając nowe doświadczenia. Dobrze dobrane zabawki będą wspomagały ten rozwój. Oto propozycje nap pierwsze sześć miesięcy życia.
Gdy mowa o zabawkach dla niemowląt, słowo klucz to „umiar”. Pamiętajmy, że noworodka czy niemowlę bardzo łatwo możemy przytłoczyć nadmiarem bodźców. A przebodźcowane dziecko robi się nerwowe, marudne, płaczliwe. Warto sobie uświadomić, że dla kogoś, kto jeszcze niedawno przebywał w brzuchu mamy, w ciemnościach, wśród stłumionych dźwięków, nasz świat i tak jest bardzo wyrazisty i głośny. Dlatego zabawki powinny być stonowane – najlepiej sprawdzają się te z naturalnych materiałów, stymulujące łagodnie zmysły. Nie powinno też być ich zbyt wiele. Pierwsze pół roku życia to przede wszystkim czas budowania relacji z rodzicami, to ich bliskość i twarze są najważniejsze, zabawki to tylko drobne uzupełnienie czasu, jaki powinno się poświęcić na budowanie więzi z maluchem.
Pierwsze książeczki dla niemowląt
Choć czytać możemy dziecku od pierwszego dnia życia, bo noworodek rozpoznaje głos mamy i lubi go słuchać, treść nie ma znaczenia. Na początku książeczki dla dzieci to przede wszystkim obrazki. W pierwszych trzech miesiącach życia dziecko potrzebuje wyraźnych kontrastów. Sprawdzą się czarno – białe książeczki kontrastowe. W trzech kolejnych miesiącach zostajemy przy kontrastach, ale wprowadzamy kolory. Dla urozmaicenia możemy dziecku zaoferować też książeczki sensoryczne z materiały.
Baby gym – naturalna mata edukacyjna
Jedną z pierwszych umiejętności, jaką dziecko nabywa, jest ogniskowanie uwagi na przedmiocie. Kolejną – próba wyciągania ręki, by złapać to, co widzi. Rozwój obu tych umiejętności znakomicie wspierają różnego typu maty edukacyjne z pałąkiem i zawieszkami. Nowoczesną i naturalną alternatywą jest baby gym, czyli drewniany pałąk z haczykami, na których zawieszamy zmieniające się przedmioty – figury, obrazki, zwierzątka…
Grzechotki i piłeczki
Grzechotka to klasyczna zabawka dla niemowląt. Różnego typu drewniane grzechotki z koralikami, wydające różne dźwięki to świetna zabawka. Nie tylko pomaga dziecku doskonalić umiejętność chwytania i trzymania przedmiotu, ale też zachęca do badania związków przyczynowo – skutkowych: maluch uczy się, że gdy poruszy zabawką, usłyszy miły dla ucha dźwięk. Warto też zaoferować dziecku piłeczki sensoryczne o różnych fakturach i piłeczki z materiału. Stymulowanie zmysłu dotyku jest bardzo cenne w rozwoju niemowlęcia.
Zabawki do kąpieli
Kąpiel to przyjemność i ważny rytuał. Uatrakcyjnimy go, wybierając ciekawe zabawki do kąpieli. Dla niemowląt najlepiej sprawdzają się proste gumowe zabawki kąpielowe. Ważne, żeby łatwo można było utrzymać je w czystości.
Jakich zabawek dla niemowląt unikać?
Karuzela grająca nad łóżeczkiem – coraz więcej pediatrów i psychologów podkreśla, że nie powinno się jej wieszać. Dlaczego? Kręcąca się karuzela wydająca dźwięki to bardzo dużo bodźców. A niemowlę, które nie umie jeszcze zmienić pozycji ciała, jest na te bodźce skazane, nie może od nich uciec. Zamiast karuzeli lepiej sprawdzą się tzw. mobile inspirowane pedagogiką Montessori – to też zawieszki, ale bez mechanizmu napędzającego i dźwięków, dzięki czemu przykuwają uwagę dziecka, a jednocześnie nie narzucają mu się i nie prowadzą do przestymulwoania.
Zabawki grające i świecące z przyciskami – choć budzą zainteresowanie dzieci, niemowlęta szybko się nimi nudzą. W dodatku nie wspierają one rozwoju dziecka, bo jedyną aktywnością, jaką proponują maluchowi, jest naciskanie przycisków.
Elektronika z ekranami – w pierwszym półroczu życia dziecko absolutnie nie powinno mieć kontaktu z ekranami urządzeń elektronicznych. Warto o tym pamiętać, bo producenci potrafią zachęcać np. edukacyjnymi filmikami dla niemowląt. Jest to jednak sprzeczne z rekomendacjami lekarzy i psychologów.