Zabawki dla niemowląt na pierwsze sześć miesięcy życia

0
1134
zabawki dla niemowląt
fot. pexels.com

Kiedy dziecko przychodzi na świat, nie potrzebuje niczego więcej niż bliskość rodziców, dźwięk bicia serca mamy, jej zapach… Szybko jednak zaczyna interesować się otaczającym go światem. Niemowlę rozwija się błyskawicznie, w każdej chwili nabywając nowe doświadczenia. Dobrze dobrane zabawki będą wspomagały ten rozwój. Oto propozycje nap pierwsze sześć miesięcy życia.

Gdy mowa o zabawkach dla niemowląt, słowo klucz to „umiar”. Pamiętajmy, że noworodka czy niemowlę bardzo łatwo możemy przytłoczyć nadmiarem bodźców. A przebodźcowane dziecko robi się nerwowe, marudne, płaczliwe. Warto sobie uświadomić, że dla kogoś, kto jeszcze niedawno przebywał w brzuchu mamy, w ciemnościach, wśród stłumionych dźwięków, nasz świat i tak jest bardzo wyrazisty i głośny. Dlatego zabawki powinny być stonowane – najlepiej sprawdzają się te z naturalnych materiałów, stymulujące łagodnie zmysły. Nie powinno też być ich zbyt wiele. Pierwsze pół roku życia to przede wszystkim czas budowania relacji z rodzicami, to ich bliskość i twarze są najważniejsze, zabawki to tylko drobne uzupełnienie czasu, jaki powinno się poświęcić na budowanie więzi z maluchem.

Pierwsze książeczki dla niemowląt

Choć czytać możemy dziecku od pierwszego dnia życia, bo noworodek rozpoznaje głos mamy i lubi go słuchać, treść nie ma znaczenia. Na początku książeczki dla dzieci to przede wszystkim obrazki. W pierwszych trzech miesiącach życia dziecko potrzebuje wyraźnych kontrastów. Sprawdzą się czarno – białe książeczki kontrastowe. W trzech kolejnych miesiącach zostajemy przy kontrastach, ale wprowadzamy kolory. Dla urozmaicenia możemy dziecku zaoferować też książeczki sensoryczne z materiały.

Baby gym – naturalna mata edukacyjna

Jedną z pierwszych umiejętności, jaką dziecko nabywa, jest ogniskowanie uwagi na przedmiocie. Kolejną – próba wyciągania ręki, by złapać to, co widzi. Rozwój obu tych umiejętności znakomicie wspierają różnego typu maty edukacyjne z pałąkiem i zawieszkami. Nowoczesną i naturalną alternatywą jest baby gym, czyli drewniany pałąk z haczykami, na których zawieszamy zmieniające się przedmioty – figury, obrazki, zwierzątka…

zabawki dla niemowląt
fot. pexels.com

Grzechotki i piłeczki

Grzechotka to klasyczna zabawka dla niemowląt. Różnego typu drewniane grzechotki z koralikami, wydające różne dźwięki to świetna zabawka. Nie tylko pomaga dziecku doskonalić umiejętność chwytania i trzymania przedmiotu, ale też zachęca do badania związków przyczynowo – skutkowych: maluch uczy się, że gdy poruszy zabawką, usłyszy miły dla ucha dźwięk. Warto też zaoferować dziecku piłeczki sensoryczne o różnych fakturach i piłeczki z materiału. Stymulowanie zmysłu dotyku jest bardzo cenne w rozwoju niemowlęcia.

Zabawki do kąpieli

Kąpiel to przyjemność i ważny rytuał. Uatrakcyjnimy go, wybierając ciekawe zabawki do kąpieli. Dla niemowląt najlepiej sprawdzają się proste gumowe zabawki kąpielowe. Ważne, żeby łatwo można było utrzymać je w czystości.

Jakich zabawek dla niemowląt unikać?

Karuzela grająca nad łóżeczkiem – coraz więcej pediatrów i psychologów podkreśla, że nie powinno się jej wieszać. Dlaczego? Kręcąca się karuzela wydająca dźwięki to bardzo dużo bodźców. A niemowlę, które nie umie jeszcze zmienić pozycji ciała, jest na te bodźce skazane, nie może od nich uciec. Zamiast karuzeli lepiej sprawdzą się tzw. mobile inspirowane pedagogiką Montessori – to też zawieszki, ale bez mechanizmu napędzającego i dźwięków, dzięki czemu przykuwają uwagę dziecka, a jednocześnie nie narzucają mu się i nie prowadzą do przestymulwoania.

Zabawki grające i świecące z przyciskami – choć budzą zainteresowanie dzieci, niemowlęta szybko się nimi nudzą. W dodatku nie wspierają one rozwoju dziecka, bo jedyną aktywnością, jaką proponują maluchowi, jest naciskanie przycisków.

Elektronika z ekranami – w pierwszym półroczu życia dziecko absolutnie nie powinno mieć kontaktu z ekranami urządzeń elektronicznych. Warto o tym pamiętać, bo producenci potrafią zachęcać np. edukacyjnymi filmikami dla niemowląt. Jest to jednak sprzeczne z rekomendacjami lekarzy i psychologów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here