Gdy dziecko ma pojawić się na świecie, przyszli rodzice mają do rozwiązania wiele dylematów. Jednym z nich jest to, gdzie będzie spał noworodek, a potem niemowlę. Decyzja jest tym trudniejsza, że zewsząd zasypują ich rady – często sprzeczne. Jaki wariant wybrać? Jakie opcje spania noworodka w ogóle istnieją?
Sen niemowlęcia jest sprawą kluczową w życiu młodej rodziny. Jeśli dziecko śpi spokojnie i regularnie, nie budzi się z płaczem i powoli ustala się jego rytm dobowy ze snem nocnym i drzemkami całej rodzinie żyje się łatwej. Zdarza się jednak, że maluch często się budzi, a noce są dla wszystkich bardzo trudne. Wówczas rodzice często zastawiają się, czy na pewno wszystko zorganizowali, jak trzeba. A może dziecko powinno spać w innym miejscu?
Gdzie powinno spać niemowlę?
Część rodziców urządza pokój dziecięcy, zanim jeszcze maluszek przyjdzie na świat. Centralnym meblem staje się wówczas łóżeczko niemowlęce ze szczebelkami – miejsce, w którym dziecko będzie spało w nocy i drzemało w dzień. Zwykle towarzyszy temu elektroniczna niania, która ma zapewnić rodzicom nadzór nad tym, co dzieje się w pokoju dziecięcym. Taki wariant ma wielu zwolenników. Często jednak okazuje się, że nocne wstawanie do dziecka i wędrówki z sypialni do pokoju dziecięcego okazują się męczące dla rodziców. Warto więc widzieć, jakie są inne opcje.
Łóżeczko niemowlęce w sypialni rodziców. To wariant stosowany bardzo często. Dziecko ma jednocześnie swoje miejsce do spania, własną bezpieczna przestrzeń, ale też pozostaje w bliskości rodziców, którzy w nocy szybko mogą zająć się potrzebami dziecka, nakarmić czy utulić płaczącego malucha. Zamiast łóżeczka w pierwszym okresie życia dziecka możemy też użyć tzw. kosza Mojżesza – do pleciony, owalny koszyk z materacem, który możemy postawić przy łóżku.

Dostawka niemowlęca do łóżka rodziców. Jest to rodzaj łóżeczka dziecięcego, ale pozbawionego jednego boku, którym dostawia się je do łóżka rodziców. Dzięki temu dziecko jest blisko nich, choć na wyodrębnionej przestrzeni. To dobry sposób dla tych, którzy boją się spać z noworodkiem czy niemowlęciem, a jednocześnie chcą mieć dziecko blisko siebie. Dostawka świetnie sprawdza się też, gdy łóżko rodziców jest dość wąskie albo gdy rezyduje już w nim starsze rodzeństwo malucha.
Spanie z dzieckiem, czyli dziecko w łóżku rodziców. Wariant ten zdobywa coraz większą popularność. Współspanie (ang. cosleeping) jest jednym z filarów tak zwanego rodzicielstwa bliskości (atachment parenting), który staje się coraz bardziej znaczący wśród młodych rodziców. Jakie są zalety spania z dzieckiem? Zwolennicy tego rozwiązania powołują się na to, że naturalnie młode ssaki śpią przy rodzicach, a nie osobno, jest to wiec rozwiązanie wypływające z korzeni naszego gatunku. Spanie przy rodzicach ma dziecku zapewniać poczucie bliskość i bezpieczeństwa fundamentalne w rozwoju. Wielu rodziców zauważa, że przeniesienie niemowlęcia do łóżka rodziców poprawi jakość snu dziecka i sprawia, że kończą się pobudki z płaczem. Współspanie jest też bardzo wygodne dla mam karmiących piersią, które nie muszą wstawać, by nakarmić malucha – mogą karmić dziecko piesia na leżąco, z czasem opanowują sztukę karmienia niemal przez sens, co poprawia jakość ich regeneracji nocnej i sprawia, że są bardziej wypoczęte. Są też badania, które pokazują, że spanie dziecka z rodzicami zmniejsza ryzyko tzw. śmierci łóżeczkowej. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach: niemowlę powinno spać na płaskiej powierzchni, bez poduszek, z osobną kołderką lub śpiworkiem. Nie powinniśmy kłaść się z dzieckiem spać, jeśli palimy papierosy lub spożywaliśmy alkohol.
A co, gdy dziecko rośnie?
Gdy niemowlę rośnie, zaczyna się przemieszczać, pełzać i siadać, możemy pomyśleć o innych rozwiązaniach dotyczących spania. Coraz popularniejsze jest stosowanie materaca leżącego na podłodze – często jest to materac japoński typu futon. Materac na podłodze to rozwiązanie zalecane przez pedagogikę Montessori, które ma za zadanie wspierać samodzielność dziecka. Odmianą są tak zwane łóżeczka Montessori, które są bardzo niskie, materac leży w nich na płaskim stelażu na podłodze. Często są one utrzymane w stylu skandynawskim, na przykład modne łóżka domki. Oczywiście dla większych dzieci, szczególnie, gdy urządzamy pokój dla rodzeństwa, dobrze sprawdzają się łóżka piętrowe.