Łóżka piętrowe są bardzo modne. Często stosowane są w pokojach dziecięcych lub młodzieżowych. Na pewno wyglądają stylowo, a jak z ich walorami praktycznymi? Jakie łóżko piętrowe najlepiej sprawdzi się w Twoim wnętrzu?
Na łóżko piętrowe zwykle decydujemy się z dwóch powodów. Pierwszym jest ograniczony metraż pomieszczenia, jakie urządzamy. Niestety, aranżacja mieszkania w bloku to duże wyzwanie i sztuka kompromisów, by całość wyglądała stylowo, a jednocześnie była funkcjonalna. Drugim powodem jest zamiłowanie dzieci i młodzieży do spania wysoko. Zarówno maluchy, jak i nastolatki po prostu kochają łóżka piętrowe i często chcą takie mieć, nawet jeśli pokój jest wystarczająco duży, żeby to rozwiązanie nie było konieczne. Łóżko piętrowe to też częsty wybór do pokoju dla rodzeństwa, niezależnie od tego, czy mowa o bliźniętach, czy dzieciach z różnicą wieku.
Jak wybrać łóżko piętrowe?
Zanim zdecydujemy się na zakup łóżka piętrowego, musimy sprawdzić, czy pomieszczenie spełnia wymogi. Chodzi przede wszystkim o wysokość. Wysokość mieszkania powinna pozwalać na to, żeby na górnym łóżku swobodnie usiąść. Jeśli sufit jest zbyt nisko, nie będzie to możliwe, a w dodatku za mała przestrzeń może sprawić, że będzie duszno i spanie będzie niekomfortowe. Dlatego wysokie łóżko piętowe jest świetnym rozwiązaniem na przykład do mieszkania w kamienicy albo do nowoczesnego apartamentu, bo lokale tergo typu są wysokie. Natomiast może nie sprawdzić się w mieszkaniu w starym bloku, gdzie mieszkania są niskie. Wówczas musimy poszukać niższego łóżka piętrowego.

Rodzaje łóżek piętrowych
Klasyczne łóżko piętrowa ma dwa poziomy, z których każdy ma szerokość około 90 cm i długość około 200 cm. Pod dolnym poziomem może znajdować się dodatkowo szuflada służąca do przechowywania pościeli. W przypadku łózek w pokojach dziecięcy szuflady mogą być też wykorzystywane jako pojemniki na zabawki, żeby łatwiej było zachować porządek w pokoju. Jednak w sklepach znajdziemy dzisiaj wiele modyfikacji tego klasycznego modelu. Oto kilka z nich.
Łóżko półpiętrowe – pod tym hasłem kryje się łóżko niższe od typowego, górny poziom znajduje się na wysokości około metra. To idealne rozwiązanie nie tylko do niższych pomieszczeń, ale też dla małych dzieci – rodzice nie muszą się obawiać, że maluch będzie spał zbyt wysoko.
Łóżko piętrowe dla dzieci z ciekawymi dodatkami – dla maluchów (i nieco starszych dzieci) znajdziemy wiele ciekawych łóżek wzbogaconych o różnego typu dodatki. Na przykład z górnego poziomu można nie tylko zejść po drabince, ale też zjechać na zjeżdżalni. Zdarzają się łóżka, które z boku mają mini ściankę wspinaczkową, po której dzieci mogą wejść na górę. Bardzo popularne są dziś łóżka w kształcie domku – są one typowe dla stylu skandynawskiego, bardzo modnego i chętnie stosowanego podczas urządzania wnętrz. Łóżko typu domek jest ni tylko miejscem do spania, ale też inspirującą przestrzenią do zabawy.
Łóżko piętrowe trzyosobowe – rozbudowana opcja dla tych, którzy często przyjmują gości lub… mają dużą rodzinę. Trzyosobowe łóżko piętrowe może być w wariancie tradycyjnym, czyli mieć trzy poziomu do spania na stałe, ale wymaga wówczas wysokiego pomieszczenia. Może też – co zdarza się częściej – mieć trzeci pozom wysuwany – wówczas nie ma szuflad na pościel, tylko wysuwamy trzecie łóżko.
Łóżko piętrowe z biurkiem – w zasadzie nie jest to łóżka piętrowe, a łóżko na antresoli. Dziecko lub nastolatek śpi na górnym poziomie, natomiast pod spodem znajduje się przestrzeń do pracy. Biurko może być mobilne i przesuwane, może też być trwałym elementem konstrukcji. To świetne rozwiązanie do wysokich, ale niewielkich pomieszczeń i bardzo lubiane przez nastolatki, bo wygląda nowocześnie i stylowo.
Łóżka piętrowe z biurkiem i szafą – w niewielkich pomieszczeniach sprawdzą się meble zintegrowane, w których moduł do spania na podwyższeniu połączony jest nie tylko z biurkiem, ale też z szafą i półkami – dzięki temu przestrzeń jest perfekcyjnie wykorzystana. Dla młodszych dzieci łóżka tego typu nie są bardzo wysokie, więc sprawdzą się w każdym pomieszczeniu.