Jak urządzić pokój dla rodzeństwa?

0
1044
pokój dla rodzeństwa
fot. pexels.com

Urządzenie pokoju dla rodzeństwa to duże wyzwanie. Bez względu na to, czy przestrzeń będą dzielić dzieci z małą czy dużą różnicą wieku, od tego, jak urządzimy wspólny pokój dziecięcy zależy, czy będzie im się w nim komfortowo i zgodnie mieszkało.

Dwoje (a czasem i więcej) dzieci w jednym pokoju? Często jest to konieczność, gdy w mieszkaniu nie ma wystarczającej liczby sypialni dla każdego dziecka. Zdarza się też, że rodzeństwo po prostu chce mieszkać razem. Dotyczy to nie tylko bliźniaków, które zwykle są bardzo ze sobą zżyte, ale też dzieci z niewielką różnicą wieku, które chętnie spędzają razem czas, maja wiele wspólnych zabawek i lubią się bawić ze sobą. Jednak i w takim przypadku urządzenie pokoju dziecięcego dla rodzeństwa wymaga sporo namysłu – trzeba wszystko zorganizować tak, by jak najbardziej ułatwić dzieciom wspólne funkcjonowanie.

Łóżko piętrowe dla rodzeństwa

Bardzo często w pokojach dla dwójki dzieci znajdziemy łóżka piętrowe. Klasyczne, wysokie łóżka piętrowe sprawdzają się szczególnie, jeśli tworzymy pokój dla dzieci z dużą różnicą wieku, wówczas starsze ma swoją przestrzeń na górze, a maluch śpi na dolnym łóżku. Przy dwójce młodszych dzieci warto wybrać niskie łóżko piętrowe. W sklepach znajdziemy ogromny wybór łóżek w bardzo różnym stylu. Obecnie bardzo modne są na przykład łóżka – domki w stylu skandynawskim, często pojawiają się też w pokojach urządzanych w stylu Montessori. Jeśli wolimy inna stylistykę, mogą nam się spodobać łóżka w formie zamku – idealne do pokoju dla dziewczynki. Do pokoju dla chłopca proponowane są często na przykład łóżka piętrowe w postaci statku pirackiego. To kolorowe i zabawne meble do dziecięcego pokoju, które maluchy kochają.

Stefa odpoczynku dla malucha

W pokoju dla rodzeństwa bardzo ważne jest stworzenie miejsc, w których dzieci mogą odpocząć, także od siebie wzajemnie i wyciszyć się. Namioty dla dzieci są bardzo popularne – nic w tym dziwnego, dzieci uwielbiają nie tylko bawić się w tipi, ale też ukryć się tam, a nawet…zdrzemnąć. Także wielkie poduchy, pufy czy worki do siedzenia świetnie sprawdzą się w pokoju dla rodzeństwa. Warto też wybrać miękki i miły w dotyku dywan do pokoju dziecięcego, na którym dzieci będą mogły się bawić.

Co moje, co wspólne

Aby uniknąć konfliktów związanych z tym, co w pokoju dla rodzeństwa jest wspólne, a co ma swojego właściciela, warto wydzielić prywatną przestrzeń dla każdego dziecka. W przypadku starszych dzieci mogą to być na przykład biurka lub – jeśli nie mamy łózka piętrowego – łóżka i postawione obok regały. Dobrym pomysłem jest umieszczenie w takim miejscu naklejki na ścianę z imieniem – to od razu pokaże „kto rządzi” w danej strefie. Jeśli między dziećmi jest spora różnica wieku lub zainteresowań, warto zadbać też o to, żeby każde miało swoją biblioteczkę z ulubionymi książkami.

pokój dla rodzeństwa
fot. pexels.com

Bardzo ważne jest też, żeby wybrać odpowiednie meble dla dzieci, które ułatwią zachowanie porządku w zabawkach. Niskie regały i otwarte półki sprawiają, że dzieci od razu widzą, gdzie co jest. Takie urządzanie pokoju w stylu Montessori jest dziś bardzo popularne i – co ważne – sprzyja zachowywaniu porządku oraz uczy dziecko samodzielności, bo nawet maluch może sam po wszystko sięgnąć. Natomiast duże pudła wypełnione zmieszanymi zabawkami tworzą bałagan i zniechęcają dziecko do eksplorowania, bo chaos jest dla niego przytłaczjący.  Oczywiście meble do pokoju dziecięcego muszą być nie tylko ładne i funkcjonalne, ale też bezpieczne, warto więc szukać firm dysponujących odpowiednimi certyfikatami.

Pokój dla chłopca i dziewczynki

Urządzenie wspólnego pokoju dla dzieci różnej płci bywa trudne. Szczególnie, jeśli nasze pociechy w „stereotypowy” sposób dzielą się zainteresowaniami i chłopiec marzy o ścianie z plakatami piłkarzy, natomiast dziewczynka chce otaczać się różem i jednorożcami. Recepta? Neutralna baza. Najlepiej sprawdzi się pokój pomalowany na jasne, neutralne kolory: biel i szarości lub beż, do tego proste, jasne meble dziecięce. Możemy natomiast poszaleć z dodatkami. Naklejki na ścianę do dla dziewczynki mogą być pastelowe i bajkowe, te dla chłopca – na przykład z motywami ulubionego sportu. Także plakaty do pokoju dziecięcego pozwolą zaakcentować różnice upodobań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here