Olejowanie włosów jest zabiegiem coraz popularniejszym, polecanym przez blogerki i influencerki. Czy ta domowa metoda pielęgnacji włosów rzeczywiście jest skuteczna? Jak olejować włosy, żeby były odżywione, błyszczące, ale nie przetłuszczone? Oto krótki poradnik o olejowaniu włosów.
Umyć szamponem, nałożyć odżywkę, spłukać, wysuszyć, ewentualnie wymodelować? Jeszcze do niedawna pielęgnacja włosów polegała a tych kilku prostych krokach. Teraz ogromną karierę robi zabawne słówko „włosing” oznaczające świadomą pielęgnacje włosów. Są to różnego typu zabiegi sprzyjające wzrostowi włosów praz ich dobrej kondycji, często oparte na naturalnych składnikach. Jednym z fundamentów rozbudowanego systemu pielęgnacji skóry głowy i włosów jest olejowanie.
Dlaczego warto olejować włosy?
Olejowanie włosów nie zmienia ich struktury, olej nie ma też – wbrew temu, co można nieraz przeczytać – właściwości nawilżających. Jak wiec działa? Nakładanie na włosy tłustej substancji pomaga domknąć łuski włosa oraz zabezpiecza włosy na całej długości zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i przed utratą wilgoci. Dobrze dobrany olejek do włosów nadaje im też elastyczność. Efekty regularnego olejowania włosów na pewno zaskoczą Cię pozytywnie!
Jak olejować włosy?
Jest kilka metod olejowania włosów. Najprostszą z nich, idealną dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym typem pielęgnacji, jest olejowanie włosów na sucho. Wybrany olej rozcieramy w dłoniach, a następnie staranni wmasowujemy we włosy – należy przy tym uważać, żeby nie nałożyć go za dużo, bo trudno będzie później zmyć tę substancję, włosy będę zlepione i przetłuszczone. Olejowanie na mokro wykonujemy natomiast po umyciu głowy, nakładając olej na wilgotne, lecz odciśnięte z wody włosy. Część osób preferuje olejowanie z użyciem dodatkowego podkładu nawilżającego, do najpopularniejszych należy żel aloesowy. Jeśli lubisz domowe sposoby pielęgnacji jako nawilżacza możesz użyć gęstego kisielu ugotowanego z siemienia lnianego. Jeśli zależy nam, żeby włosy na pewno nie były zbyt tłuste, możemy rozpylić olej na włosach, zamiast go wcierać – należy go wcześniej zmieszać z odrobiną wody lub hydrolatu i umieścić w spryskiwaczu. Ile czasu trzymać olej na głowie? Minimum to pół godziny, ale olej można zostawić na włosach nawet na całą noc.
A jak zmyć olej z włosów? Najlepiej użyć do tego… odżywki. Szczególnie dobrze sprawdzi się odżywka bez silikonów. Olej spłukujemy wstępnie ciepłą wodą, a następnie wmasowujemy we włosy odżywkę i po kilku minutach spłukujemy. Jeśli włosy są zbyt przylegające u nasady, możemy dodatkowo umyć skórę głowy szamponem.
Olejów możemy używać też po umyciu głowy. Wówczas bierzemy odrobinę na palce i wcieramy w same końcówki, co zabezpiecza je przed rozdwajaniem się. Odrobina oleju nałożona na umyte włosy może też mieć działanie nabłyszczające i wygładzające.
Jak często olejować włosy?
Na początek najlepiej jest olejować włosy raz w tygodniu. Po kilku tygodniach nowej rutyny pielęgnacyjnej zaobserwujesz, czy warto zwiększyć częstotliwość, czy też jest ona odpowiednia. Zwykle nie olejuje się włosów częściej niż dwa razy w tygodniu.
Jaki olej do włosów wybrać?
Zanim wybierzesz odpowiedni olej, musisz wiedzieć, jaki masz rodzaj włosów. Włosy dzielimy na niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate. Jak sprawdzić, jakiego typu masz włosy? Test porowatości włosów możesz znaleźć na różnych stornach internetowych. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że włosy idealnie gładkie są niskoporowate, falujące – średnioporowate, natomiast mocno kręcone to włosy wysokoporowate. Oczywiście ważne są indywidualne preferencje, dlatego po prostu obserwuj, jak dany olej lub mieszanka działają na Twoje włosy
- Oleje do włosów niskoporowatych: olej palmowy, olej kokosowy, masło shea
- Oleje do włosów średnioporowatych: olej macademia, olej z awokado, olej słonecznikowy, olej rycynowy
- Oleje do włosów wysokoporowatych: olej lniany, olej z czarnuszki, olej z wiesiołka