Baby shower: jak zorganizować perfekcyjne przyjęcie dla młodej mamy?

0
813
baby shower
fot. pexels.com

Baby shower to zwyczaj dość nowy, ale cieszący się coraz większą popularnością. To przyjęcie, jakie dla kobiety w ciąży urządzają jej przyjaciółki i inne bliskie jej kobiety. Jak zorganizować baby shower? Oto kilka podpowiedzi.

Baby shower to nazwa, która nawiązuje do „prysznica darów”, jakie spadają na przyszłą mamę. To nie tylko prezenty dla niej i dla dziecka, ale też czas i uwaga, jakie poświęcają jej bliskie kobiety. W nieco mniej komercyjnym, a bardziej mistycznym ujęciu, baby shower to pożegnanie ze stanem bezdzietnym i swego rodzaju rytuał przejścia w macierzyństwo, w które wprowadzają bardziej doświadczone kobiety już będące matkami. Nie ma dobrego tłumaczenia tej nazwy na język polski. Często jednak na baby shower mówi się u nas „bociankowe”, co nawiązuje do motywu bociana przynoszącego dzidziusia.

Jak zorganizować baby shower?

Organizacją przyjęcia z okazji baby shower zwykle zajmuje się najbliższa przyjaciółka lub siostra przyszłej mamy. Trochę podobnie jak w przypadku wieczoru panieńskiego, choć tradycje nie są tu jeszcze mocno ugruntowane. Choć szczegóły spotkania mogą oczywiście pozostać niespodzianką, pamiętajmy, że przyszła mama potrzebuje sporo spokoju i mało stresów, dlatego kluczowe sprawy warto ustalić z nią. Po pierwsze; termin. Bociankowe zwykle robi się pod koniec ciąży, ale wiele kobiet tuz przed porodem czuje się już słabo. 7-8 miesiąc ciąży może więc być lepszym terminem. Po drugie: miejsce. Nie każda kobieta w ciąży ma ochotę na pobyt w lokalu, niektóre lepiej czują się w zaciszu domowym. Przyjęcie możesz urządzić u niej w domu, jeśli tego chce, w swoim domu, ale też w wynajętej sali – coraz więcej firm ma ofertę na baby shower, na przykład są to apartamenty z wyjściem do ogrodu, idealne na baby shower latem. I trzecia sprawa: goście. Czy impreza ma być huczna, czy kameralna? Niech to bohaterka dnia zdecyduje.

baby shower
fot. pexels.com

Baby shower: dekoracje

Bociankowe ma swój specyficzny styl. Uwaga: to nie wesele czy jubileusz, poważna elegancja nie musi obowiązywać. Zwyczajowo dekoracje na baby shower kolorystyką nawiązują do płci dziecka, jakie ma przyjść na siat. W sklepach znajdziemy gotowe zestawy na baby shower dla dziewczynki (różowe) i dla chłopca (niebieskie). Jeśli przyszła mama nie zna lub nie chce zdradzić płci, albo nie lubi takich stereotypów kolorystycznych, można wybrać kolorowe dekoracje: balony czy konfetti. Typowe dekoracje na baby shower to tez te z motywem dzidziusia i bociana.

Baby shower: jakie potrawy podać?

Bociankowe to przyjęcie, na którym nie powinno zabraknąć różnych przysmaków. Ze względu na kobietę w ciąży podczas baby shower nie podaje się alkoholu, natomiast mile widziane są pyszne drinki bezalkoholowe na przykład na bazie soków owocowych czy zdrowe i pełne witamin koktajle warzywne. Dodajmy do tego lekkie przekąski i – obowiązkowo – tort. Tort na baby shower często jest oblany masą cukrową i udekorowany figurkami z niej, przede wszystkim z motywem dzidziusia. Kolorowy, pastelowy i słodki – oto idealny tort na baby shower.

Prezenty na baby shower

Nazwa „deszcz prezentów” zobowiązuje. Bociankowe to okazja, by obdarować przyszłą mamą wszystkim, co może jej być potrzebne.  Typowe prezenty na baby shower to wiec wyprawka dla noworodka, pieluszki wielorazowe lub jednorazowe, a także chusta do noszenia dziecka lub nosidło ergonomiczne. Ciekawym pomysłem na prezent jest coś, co nie należy do produktów pierwszej potrzeby, ale może spodobać się młodym rodzicom. Na przykład sesja zdjęciowa: ciążowa, reportaż porodowy lub sesja noworodkowa. Takie zdjęcia będą wspaniałą pamiątką. Przydadzą się też albumy pamiątkowe do uzupełniania w pierwszym roku życia dziecka, czy foto kocyk z dniami, tygodniami i miesiącami do robienia zdjęć maluchowi. Fajnym pomysłem na prezent na baby shower są też różnego typu vouchery: na przykład na usługę doradcy chustonoszenia, doradczyni laktacyjnej czy na naukę masażu shantala dla niemowląt. Zawsze przyda się też zestaw kosmetyków do pielęgnacji ciała po porodzie czy książki dla młodych rodziców, na przykład dotyczące pielęgnacji niemowlęcia, rodzicielstwa bliskości, rozwoju dziecka, emocji w rodzicielstwie czy bardzo praktyczny poradnik rozszerzania diety metodą BLW lub książka o modnej dziś pedagogice Montessori.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here