Leczenie zapalenia spojówek

0
548
Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek należy do schorzenia wzroku, które atakuje poprzez zapalenie błony śluzowej powiek. Rola spojówek zawiera się w ochronie oka, dlatego między innymi tak często dochodzi do ich podrażnienia. Czym jest zapalenie spojówek, oraz na czym polega jego leczenie?

Zapalenie spojówek bywa bardzo często diagnozowaną przez okulistów chorobą, której charakter może przybierać zarówno formy infekcyjne jak i nieinfekcyjne. Zapalenie spojówek towarzyszy często innym dolegliwościom mającym związek z infekcjami górnych dróg oddechowych, a ich występowanie ukazane jest jako zapalenie błony śluzowej oka. Najczęstszym objawem jest zaczerwienienie lub też przekrwienie oczu.

Wśród głównych przyczyn zapalenia spojówek są zakażenia wywoływane przez ropne bakterie, do których należą gronkowce, paciorkowce, gonokoki i pneumokoki, a które aktywować można poprzez przetarcie oczu brudnymi rękami. Działanie kurzu, chemikaliów, dymu papierosowego oraz narażenie na nadmierne promieniowania także znacząco przyczyniają się do wywołania zapalenia spojówek.
Aczkolwiek równie częstymi czynnikami wywołującymi schorzenie są zapalenia spojówek na tle alergicznym, które mają związek z występowaniem czynnika uczulającego w otoczeniu chorego, jak np. pyły roślinne, odchody lub sierść zwierząt, kurz, substancje chemiczne, bakterie, kosmetyki, a nawet niektóre lekarstwa.

Zapalenie spojówek potrafi dosięgnąć również noworodków, gdzie zapalenie wywołane jest poprzez zakażenie drobnoustrojami pochodzącymi od matki, nabytymi w trakcie porodu.

Objawy związane z zapaleniem spojówek obejmują tylko i wyłącznie bezpośrednio oko oraz jego okolice. Dzieli się je z kolei na objawy podmiotowe, do których zalicza się światłowstęt, pieczenie i świąd. Do innej grupy przydziela się objawy przedmiotowe. Należy zaliczyć do nich łzawienie, przekrwienia, zaczerwienienia, obrzęki oraz wydzieliny ropne.

Wśród rodzajów zapalenia spojówek wyróżnia się cztery najczęściej diagnozowane, do których należą:

– Wirusowe zapalenie spojówek, pojawiające się przy infekcjach wirusowych lub samodzielnie. Najczęściej spotykane jest podczas przeziębienia lub grypy i właśnie to wirus grypy może być winny wywołania zapalenia.

– Bakteryjne zapalenie spojówek charakteryzuje się występowaniem wydzieliny ropnej, która dość często powoduje zlepianie się rzęs i powiek wywołując znaczny dyskomfort. Bakteryjne zapalenia spojówek mogą mieć ciężki przebieg, a przewlekła forma tego zapalenia może trwać do 4 tygodni z niewielkimi ilościami ropy.

– Rzeżączkowe zapalenie spojówek jest spowodowane przez bakterię Neisseria gonorrhoeae i występuje najczęściej u noworodków. Wynika ono z zakażenia dziecka bakterią występującą w drogach rodnych matki chorującej na rzeżączkę. Rodzaj ten manifestuje się poprzez silny obrzęk powiek wraz z dużymi ilościami ropy.

– Nieinfekcyjne zapalenie spojówek wywoływane jest poprzez alergię oraz patrzenie na łuk elektryczny w trakcie spawania.

Diagnostyka i leczenie zapalenia spojówek polega na zbadaniu oczu przez okulistę, który do badania wykorzystuje lampę szczelinową przykładaną do oczu w celu rozpoznania schorzenia. Czasami należy jednak dodatkowo wykonać badania pod kątem bakteriologicznym oraz posiewowym. Po uznaniu wstępnej diagnozy, specjalista może przepisać antybiotyki wraz z odpowiednimi kroplami oraz maściami do oczu, które pozwolą zminimalizować męczące dolegliwości.

Leczenie zapalenia spojówek w głównej mierze zależy od czynnika, który je spowodował. W początkowych fazach leczenia zalecane jest leczenie poprzez krople do oczu oraz próbowanie domowych sposobów, do których należą napary z rumianku, świetlika lub słabej herbaty. Bakteryjne zapalenie spojówek leczy się antybiotykami pod postacią maści lub kropli i tabletek. W przypadku podrażnień wynikających z czynników chemicznych, niezwłocznie należy pozbyć się substancji drażniących poprzez dokładne przemycie oczu ciepłą, czystą wodą.

Natomiast długość leczenia zależna jest od czynnika, jaki wywołał zapalenie. Zwykle po 2-3 dniach od rozpoczęcia antybiotykoterapii objawy ulegają znormalizowaniu i całkowicie ustępują po tygodniu.

Aby złagodzić objawy zapalenia spojówek należy zaprzestać noszenia szkieł kontaktowych, aby pozwolić oczom odpocząć. Ograniczenie przebywania w zakurzonych miejscach jest również skuteczną metodą złagodzenia objawów. Do przemywania oczu należy używać wyłącznie łagodnych, niedrażniących kosmetyków. Zimne okłady przyłożone do oczu skutecznie złagodzą obrzęk, a użycie sztucznych łez pozwoli zminimalizować pieczenie oraz szczypanie.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę wrosinski.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here