Głodówka a odchudzanie

0
1005

Większość osób na jednym z etapów swojego życia zaczęło martwić się o swoją wagę. Mniejsze lub większe wahania w wadze ciała są całkowicie normalne. Często są związane z nagłą zmianą stylu życia albo postępującymi nawykami, które mają negatywny wpływ na to jak ktoś się odżywia lub ile ruchu fizycznego wykonuje w trakcie przeciętnego dnia. Jednakże o ile nagły wzrost wagi jest łatwy do osiągnięcia w większości przypadków, zrzucenie tych dodatkowych kilogramów jest o wiele trudniejsze.

Odchudzanie jest procesem, z którym zmagają się dziesiątki tysięcy osób na całym świecie. Większość ludzi w pewnym momencie swojego życia decydowało się wypróbować różnego rodzaju diety. Nie zawsze jednak podchodziło do tego w odpowiedni sposób. Zatem zamiast opracowywania zdrowej i dobrze zbilansowanej diety oraz włączenia aktywności fizycznej do swojej codziennej rutyny, wielu ludzi zakłada, że całkowite odcięcie się od pokarmu jest najlepszym sposobem na walkę z nadwagą.

Jeżeli chodzi o takie zjawisko jak głodówka a odchudzanie, to wielokrotnie udowadniano, że jest to bardzo złe podejście do całego temat związanego z redukcją masy tłuszczowej. Choć z oczywistych względów skrajne ograniczanie spożycia pokarmów jest sposobem na to, aby pozbyć się paru kilogramów, tak też zazwyczaj wiążę się z wieloma nieprzyjemnym konsekwencjami.

Głodówka to bowiem bardzo niebezpieczny stan dla organizmu. Nawet po paru godzinach bez jedzenia, organizm zaczyna przygotowywać się na potencjalne braki w dostawie energii jaką zapewniają regularne posiłki. Dlatego też dochodzi do zmian w tym jak przebiegają procesy metaboliczne, a dokładniej mówiąc, zaczynają one spowalniać. Dotyczy to także redukcji tkanki tłuszczowej. Jako że energia wciąż jest potrzebna, to organizm faktycznie musi korzystać ze swoim zapasów aby funkcjonować dalej. Jednakże zużycie to wcale nie jest takie duże. Na dodatek w momencie przerwania głodówki, pierwsze do czego dochodzi to do nadmiernego składowania substancji zapasowych. Wynikiem tego jest tak zwany efekt jojo, z którym zmaga się większość osób, które kiedykolwiek traktowały restrykcyjną dietę jako sposób na poprawę wyglądu swojej sylwetki.

Dlatego też głodówka a odchudzanie nigdy nie powinny iść w parze. Choć chwilowy głód jest niczym złym, a niekiedy wskazanym, aby pobudzić procesy metaboliczne, tak też regularnie stosowanie głodówki tylko pogarsza problemy z wagą i jej kontrolowaniem. Każdy kto pragnie zrzucić parę kilogramów na pewno powinien skorzystać z innej metody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here