Dieta kopenhaska: czy to skuteczny sposób na odchudzanie?

0
825
odchudzanie
fot. pixabay.com

Co jeść, żeby szybko schudnąć? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób. Nie tylko tych z dużą nadwagę, ale też ci, którzy po prostu chcieliby wysmuklić sylwetkę, na przykład po to, żeby uzyskać tzw. beach body, czyli ciało, które świetnie prezentuje się na plaży. Często polecana jest wówczas dieta kopenhaska. Czy to dobry pomysł na skuteczne odchudzanie?

Szybkie chudnięcie to priorytet wielu osób. Nic dziwnego – mozolna walka ze zbędnymi kilogramami bywa trudna, a gdy mimo stosowania diety i ćwiczeń waga stoi w miejscu, łatwo można stracić motywację. Stąd taka popularność różnego rodzaju środków wspomagających utratę zbędnych kilogramów, jak tabletki na odchudzanie czy koktajle odchudzające. Duża popularnością cieszą się też diety odchudzające, które mają gwarantować błyskawiczną utratę kilogramów i zmianę sylwetki w dwa tygodnie. Jedna z nich jest dieta kopenhaska, mimo kontrowersji nadal chętnie stosowana przez osoby, które chcą schudnąć szybko.

odchudzanie
fot. pixabay.com

Dieta kopenhaska: na czym polega

Czym jest dieta kopenhaska? To trzynastodniowy program odchudzający polegający na spożywaniu ściśle określonych posiłków każdego dnia. Naczelną zasadą jest brak jakichkolwiek odstępstw! Jak wygląda plan żywieniowy w diecie kopenhaskiej?

Dzień pierwszy:

Śniadanie: 1 kubek kawy, 1 kostka cukru

Obiad: 2 jajka na twardo, gotowany szpinak 100g, 1 pomidor

Kolacja:1 duży befsztyk, sałata z olejem i cytryną 150g

Dzień drugi:

Śniadanie:1 kubek kawy,1 kostka cukru

Obiad:1 duży befsztyk, sałata z olejem i cytryną 150g

Kolacja:1 plaster szynki, 2-3 szklanki jogurtu naturalnego

Dzień trzeci:

Śniadanie:1 kubek kawy,1 kostka cukru, 1 grzanka z razowego pieczywa

Obiad: gotowany szpinak,1 świeży owoc, 1 pomidor

Kolacja:1 plaster szynki, 2 gotowane jajka, sałata z olejem i cytryną 150g

Dzień czwarty:

Śniadanie:1 kubek kawy,1 kostka cukru

Obiad: tarta marchewka 150g, jajko na twardo, twarożek naturalny 100g

Kolacja: sałatka owocowa 100g, 2-3 szklanki jogurtu naturalnego

Dzień piąty:

Śniadanie: duża tarta marchew z cytryną

Obiad: duża chuda ryba

Kolacja:1 befsztyk, sałata i brokuły 200g

Dzień szósty:

Śniadanie: 1 kubek czarnej kawy, 1 kostka cukru

Obiad: kurczak gotowany 150g, sałata z olejem i cytryną 150g

Kolacja: 2 jajka na twardo, duża marchewka

Dzień siódmy:

Śniadanie: 1 kubek herbaty bez cukru

Obiad: kawałek chudego grillowanego mięsa 150g

Kolacja: brak posiłku

Następnie powtarzamy dni od pierwszego do szóstego

Dodatkowo można podczas całej diety pić dużo niegazowanej wody.

Dla kogo jest dieta kopenhaska?

Jest do dieta dla tych, którzy chcą znacząco stracić na wadze w krótkim czasie. Można potraktować ją jak swego rodzaju wstęp do odchudzania, to znaczy po skończeniu całego cyklu rozpocząć wdrażanie zdrowych nawyków, by kontynuować odchudzanie w wolniejszym tempie i osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Wtedy wdrażamy też aktywność fizyczną, bo podczas diety kopenhaskiej raczej nie ma się na nią siły.

Dieta kopenhaska: wady

Jak już wspomnieliśmy dieta kopenhaska uważana jest za kontrowersyjną i wielu dietetyków wskazuje, że ma ona zdecydowanie więcej wad niż zalet. Dlaczego? Przede wszystkim podaż kalorii podczas stosowania diety kopenhaskiej jest bardzo niska. Niektórzy twierdzą wręcz, że to niemal głodówka. Dlaczego to problem? Niska podaż kalorii sprawia, że metabolizm organizmu zwalnia, włącza się „tryb oszczędnościowy”. Rzecz jasna powoduje to chudnięcie, bo ujemny bilans energetyczny zawsze powoduje utratę kilogramów, jednak jest główną przyczyną efektu jo jo: gdy po zakończeniu diety kopenhaskiej zaczniemy jeść normalnie, możemy szybko przybrać na wadze, bo metabolizm będzie wolniejszy. Wadą diety kopenhaskiej jest też to, że nie uwzględnia ona indywidualnych potrzeb danej osoby: zarówno dla aktywnego dwudziestolatka jak i dla pięćdziesięciolatka z siedzącym trybem życia plan żywienia jest taki sam, a przecież mają zupełnie inne zapotrzebowanie kaloryczne. Do wad diety kopenhaskiej należy zaliczyć też jej monotonność. Przez to jest ona uboga w składniki odżywcze i może doprowadzić do niedoborów. Zdarza się też, że podczas stosowania diety kopenhaskiej pojawiają się problemy zdrowotne, trudności z koncentracją, a nawet omdlenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here