Zarządzanie domowym budżetem. Proste tricki, dzięki którym zbudujesz swoje oszczędności

0
791
sposoby na oszczędzanie pieniędzy
fot. pexels.com

Masz wrażenie, że bez względu na to, ile zarabiasz, pod koniec miesiąca Twoje konto świeci pustkami? Nie wiesz, gdzie znikają Twoje pieniądze? Ciągle postanawiasz, że będziesz oszczędzać, ale nic z tego nie wychodzi? Jeśli na choć jedno z tych pytań odpowiedź brzmi „tak”, ten artykuł jest dla Ciebie!

Czy wiesz, że aż 40 procent Polaków, nie ma żadnych oszczędności? To oznacza, że blisko połowa z nas będzie miała problem ze sfinansowaniem niespodziewanego większego wydatku, a utrata pracy może okazać się prawdziwym dramatem. Bez oszczędności niemożliwe jest też kupienie mieszkania, bo wzięcie kredytu hipotecznego wymaga posiadanie wkładu własnego. Też znajdujesz się w tej grupie? A może masz oszczędności, ale na tyle niewielkie, że wciąż nie czujesz się spokojny o stabilność swoich finansów? Podpowiemy Ci, jak zarządzać domowym budżetem, żeby szybko zmienić tę sytuację na bardziej satysfakcjonują i zadbać o swoje finanse osobiste.

Zarządzanie domowym budżetem: spisywanie wydatków

Samo zbieranie paragonów jeszcze nikogo nie uczyniło bogatym, ale analiza wydatków pozwala ustalić, ile pieniędzy rzeczywiście wydajemy i na co. Pozwala też dość szybko wychwycić kategorie, w których wydatki są zbyt duże, a może nawet… zupełnie zbędne. Żeby to zadziałało, trzeba jednak uwzględniać nawet najdrobniejsze kwoty, które niejednokrotnie składają się na całkiem spore sumy. To tzw. efekt latte – wydatki kilkuzłotowe wydają nam się nieistotne. Drobne przyjemności takie jak kawa na mieście, lunch w pracy, gazeta, kupon Lotto, kanapki brane na wynos czy przejazd Uberem, bo rano ociągaliśmy się z wyjściem z domu mogą w skali roku dać nawet kilka tysięcy złotych. A to kwota pozwalająca na naprawdę fajne wakacje lub znaczące powiększenie swojej poduszki bezpieczeństwa. Oczywiście nie chodzi tu o to, żeby zostać ascetą i zrezygnować ze wszystkich przyjemności, ale żeby mieć świadomość kosztów i dozować je sobie oszczędniej.

Jak oszczędzać pieniądze
fot. pexels.com

Zarządzanie domowy budżetem: konto oszczędnościowe

Po analizie wydatków wiesz już, ile pieniędzy możesz zaoszczędzić, jeśli wyeliminujesz zbędne wydatki. Jak jednak to zrobić? Od razu na początku miesiąca, po otrzymaniu wypłaty, przelej tę kwotę na konto oszczędnościowe. Najlepiej, żeby było to konto w zupełnie innym banku niż masz konto używane do bieżących płatności. Idealnie, jeśli nie ma do niego karty. Dlaczego? Im trudniejszy będzie dostęp do tych pieniędzy, tym większa szansa, że nie naruszysz oszczędności.

Systemy automatycznego oszczędzania, czyli odkładanie dla leniwych

Świetnym sposobem na oszczędzanie pieniędzy na domowych wydatkach jest też skorzystanie z systemu automatycznego oszczędzania. Ma go w swojej ofercie coraz więcej banków. Na czym polega ta metoda? W zależności od tego, jaką metodę wybierzesz, przy każdej płatności kartą system będzie „zaokrąglał” kwotę transakcji do 5 lub 10 zł i przekazywał nadwyżkę na konto oszczędnościowe lub przesuwał do oszczędności wybrany procent transakcji. W niektórych bankach możliwe jest też ustalenie stałej kwoty, na przykład złotówki przy każdej transakcji. Niewiele? Rzeczywiście, przy niskich kwotach i procentach prawdopodobnie nawet nie zauważysz, że pieniądze znikają z konta, za to na koniec miesiąca będziesz zaskoczony, ile udało Ci się zaoszczędzić.

Planuj wydatki długoterminowo

Co roku w grudniu masz wrażenie, że kupno prezentów gwiazdkowych zupełnie rozregulowało Twój budżet domowy? Musisz brać pożyczkę na wakacje? Okresowy przegląd samochodu i konieczność opłacenia ubezpieczenia co roku zaskakują Cię niczym zima drogowców? Czas włączyć myślenie długoterminowe w zarządzaniu domowymi finansami.  Jak to zrobić? Weź kalendarz i zanotuj wszystkie wydatki, o których z góry wiesz, że się pojawią. Zanotuj kwotę, tam, gdzie ją znasz lub budżet, jeśli wysokość wydatku zależy od Twojej decyzji. Teraz każdą z sum podziel przez liczbę miesięcy, jakie pozostały do terminu płatności. Wiesz już, ile musisz odkładać co miesiąc. Wydaje Ci się, że to dużo? I tak musisz wydać te pieniądze. A odłożenie stu złotych miesięcznie na prezenty sprawi, że niemal niezauważalnie uskładasz 1200 zł rocznie i nie odczujesz gwałtownego wypływu kasy w grudniu. Także oszczędzanie pieniędzy na wakacje pozwoli Ci rozsądniej zarządzać swoimi finansami. Oczywiście poza perspektywą roczną możesz przyjąć też inny horyzont czasowy: oszczędzanie na wkład własny do zakupu mieszkania, wesele czy studia dziecka może zająć kilka lat. Przy celach długookresowych warto wybrać specjalne konta oszczędnościowe, które premiują regularne wpłaty w określonej wysokości wyższymi odsetkami, a czasem nawet specjalną premią, jeśli dotrwasz do końca okresu oszczędzania. To świetny motywator, by regularnie oszczędzać pieniądze.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here