7 pomysłów na dorobienie do domowego budżetu

0
971
praca dodatkowa
fot. pixabay.com

Żyjesz od pierwszego do pierwszego? W czasie kryzysu możesz zapomnieć o wynegocjowaniu podwyżki? Potrzebujesz więcej pieniędzy, żeby sfinansować swoje ambitne marzenia i plany? Pozostaje poszukać sposobu na dorobienie do domowego budżetu. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Czasy, kiedy zatrudnienie na etacie stanowiło jedyne źródło dochodu i było to uważane za całkiem naturalne, już minęły. Pokolenie millenialsów podchodzi do rynku pracy bardziej elastycznie, a i starsi często przystosowują się do nowych realiów. Normą stało się życie freelancera, żonglowanie kilkoma projektami i łączenie różnych profesji. Coraz częściej też poza podstawową pracą na etacie chwytamy się różnych sposobów na dorobienie do domowego budżetu. Czy warto to robić? Tak, jeśli podstawowa pensja nie zaspokaja naszych ambicji finansowych lub wystarcza tylko na bieżące wydatki i nie mamy szans na zbudowanie oszczędności Tak, jeśli jesteśmy zadłużeni i chcemy szybciej spłaci kredyty i pożyczki. Tak, jeśli myślimy o przekwalifikowaniu się, ale chcemy odnaleźć się w nowym zawodzie, nie rzucając od razu etatu. Warto więc rozeznać się w tym, jakie mamy możliwości dorobienia do pensji. Praca dodatkowa znajdzie się dla każdego.

Zarabiaj na swojej pasji

Nie każdy ma to szczęście, że jego podstawowa praca związana jest z jego pasją. Nie każdy też tego chce. Tak jak Katarzyna, pracująca na co dzień w księgowości w dużej firmie. Kiedy wybierała studia, nie przyszło jej nawet do głowy, że mogłaby zarabiać na tym, co było jej hobby: na fotografii. Aż do dnia, kiedy zrobiła zdjęcia swojej przyjaciółki i jej nowo narodzonego dziecka. Zachwycone koleżanki młodej mamy dopytywały się o możliwość umówienia się na sesję. I tak księgowa zaczęła w wolnym czasie pracować jako fotografka. Taka praca dodatkowa jest w zasięgu każdego, kto ma pasję i umiejętności, jakie można zmonetyzować.

Praca dodatkowa: korepetycje i szkolenia

Nie musisz być nauczycielem, żeby zarabiać na przekazywaniu innym swoich umiejętności. Oczywiście przygotowanie do matury z matematyki czy polskiego albo nauka języka angielskiego i innych języków obcych zawsze są w cenie, ale uczyć możesz też na przykład gry na instrumencie, czy szydełkowania… Nieograniczone możliwości daje tu internet. Praca przez internet pozwala działać w dowolnym czasie i miejscu. Szczególnie, jeśli stworzysz swój produkt, na przykład kurs online. To świetny pomysł na uzyskanie stałego dochodu pasywnego – raz stworzony kurs możesz sprzedawać wielokrotnie, gwarantując sobie dopływ środków do domowego budżetu.

Praca przez internet: social media

Nie wyobrażasz sobie dnia bez Instagrama, a na TikToku czujesz się jak ryba w wodzie? Na swoich zamiłowaniach możesz zarobić, podejmując pracę dodatkową jako osoba prowadząca firmowe profile w social mediach. Jako freelancer możesz w ten sposób zarobić od kilkuset złotych miesięcznie do nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od poświęconego czasu i zaangażowania.

praca dodatkowa
fot. pixabay.com

Praca dodatkowa: usługi kosmetyczne

Na taką opcję decyduje się wiele kobiet. Ukończenie kursu kosmetycznego czy kursu manicure i pedicure otwiera nowe możliwości zarobku.  Kosmetyczka czy manicurzystka traktująca to jako pracę dodatkową ma jeden ogromny atut: zwykle pracuje w mniej typowych godzinach – wieczorami czy w weekendy, kiedy klasyczne salony są zamknięte. Jeśli do tego oferuje dojazd do klientki, na pewno nie zabraknie chętnych. A doklejanie rzęs czy manicure hybrydowy to usługi, które cieszą się coraz większą popularnością.

Praca dodatkowa: opieka nad dziećmi

Mas wolne wieczory i weekendy? Lubisz spędzać czas z dziećmi? Możesz zaoferować swoje usługi jako niania. Wielu rodziców nie potrzebuje opieki na stałe, natomiast przyda im się zaufana osoba, która mogłaby zostać z dziećmi czasem wieczorem czy w wolny dzień, kiedy chcieliby wyjść sami. W tej pracy na pewno przydadzą się referencje, atutem jest też wykształcenie pedagogiczne i znajomość zasad pierwszej pomocy.

Praca dodatkowa: copywriter

Jest ogromne zapotrzebowanie na osoby piszące teksty na potrzeby internetu. Teksty n blogi firmowe, teksty SEO i do pozycjonowania stron to pomysł na pracę online dla każdego, kto potrafi pisać poprawnie i szybko. To też dobra praca dla studenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here