Planowanie wydatków to podstawa w zarzadzaniu domowym budżetem. W przeciwnym wypadku nieustannie będą Cię zaskakiwać kolejne płatności, a ich terminowe regulowanie może stać się problemem. Jak dobrze planować wydatki domowe, żeby nie poświęcać temu zbyt wiele czasu?
Czym jest planowanie wydatków w budżecie domowym? To przede wszystkim ustalenie, ile, kiedy i za co musisz zapłacić. Na kolejnym etapie warto zaplanować te płatności tak, by jak najwięcej z nich przebiegało automatycznie – pamiętajmy o zasadzie, że czas to pieniądz, dlatego jeśli możemy zaoszczędzić czas poświęcony na płacenie rachunków, warto to zrobić.
Planowanie wydatków: w czym planować?
Jeśli chcesz zacząć prowadzić budżet domowy, określ, czy wygodniej będzie Ci to robić w wersji analogowej czy cyfrowej. Ten pierwszy wariant to różnego typu planery, kalendarze czy bullet journal, z którego korzystasz na co dzień. Możesz też mieć osobny notes do planowania wydatków. Jeśli wolisz wariant cyfrowy, masz do wyboru wiele aplikacji do zarzadzania domowym budżetem, w tym aplikacje na smartfon, dzięki którym w każdej chwili możesz aktualizować stan swoich finansów.
Planowanie wydatków: ustal priorytety
Część osób zastanawia się, po co właściwie planować wydatki domowe, jeśli i tak trzeba opłacić rachunki, a więc czy to zaplanujemy czy nie, pieniądze trzeba będzie wydać. W rzeczywistości jednak planowanie wydatków uwzględnia zarówno pieniądze, które bezwzględnie musimy wydać (na przykład na spłatę raty kredytu hipotecznego), jak i środki, które może wydać na przyjemności. Jest to fundament zarzadzania domowym budżetem – dzięki planowaniu wydatków będziemy zawsze wiedzieli, jakimi środkami dysponujemy. Pozwoli nam to też szybciej spłacać zadłużenie i lepiej budować oszczędności. Ułatwi też ustalenie, czy nie potrzebujemy dorobić do domowego budżetu. Na przykład poprzez znalezienie pracy dodatkowej.
Planowanie wydatków należy zacząć od ustalenia priorytetów. Na pierwszym miejscu znajdują się wszystkie płatności, które po prostu musimy uregulować: spłata raty kredytu, czynsz za mieszkanie lub za wynajem, opłaty za prąd i wodę. Następnie należy zaplanować wydatki domowe na jedzenie, środki czystości, transport itp. Uwaga: jak wiadomo, można tu wydać dowolną ilość pieniędzy, dlatego lepiej z góry określić, jakimi kwotami dysponujemy – dobrą bazą jest tu wcześniejsze spisywanie wydatków i ustalenie, ile musimy wydać na życie w wariancie minimum, w wariancie komfortowym i w wariancie luksusowym. To, który wariant wybierzemy, zależy od naszej ogólnej sytuacji finansowej. Wysoko na liście priorytetów powinno się bowiem znaleźć spłacenie zadłużenia, jeśli ono występuje. Masz duży dług na karcie kredytowej? Jak najszybciej zacznij go spłacać, bo odsetki są wysokie – nawet kosztem skromniejszych wydatków na ubrania czy rozrywkę. To samo dotyczy różnego typu pożyczek konsumpcyjnych – im wyższe oprocentowanie, tym szybciej postaraj się je spłacić. Inaczej możesz potraktować raty zero procent. Kolejny punkt, o którym wiele osób zapomina, to oszczędności. Warto ustalić, jaką kwotę chcemy co miesiąc odkładać – czy to na przyszła emeryturę, czy po prostu na poduszkę bezpieczeństwa. Zanim rozdysponujesz miesięczny budżet, uwzględnij też oszczędności krótkoterminowe, na przykład na wakacje.
Jak planować wydatki domowe?
W planowaniu wydatków warto uwzględniać zarówno perspektywę krótkoterminową, jak i długoterminową – najlepiej roczną. Dlaczego? Sporo jest wydatków, które pojawiają się raz w roku. Na przykład wykup ubezpieczenia mieszkania czy samochodu, zakup wyprawki szkolnej dla dziecka czy nawet dłuższe wakacje. Przyjęcie perspektywy rocznej pozwoli nam mieć zawsze w pamięci, kiedy i ile pieniędzy będziemy musieli wydać. Dobrym pomysłem jest odkładanie pewnej kwoty co miesiąc na poczet tych właśnie wydatków na specjalne konta oszczędnościowe. Dotyczy to nie tylko „twardych” pozycji w budżecie, jak przegląd samochodu i opłacenie ubezpieczenia, ale też „miękkich”, jak na przykład prezenty gwiazdkowe – dobrym pomysłem jest oszacowanie z góry, jaką kwotę będziemy chcieli na nie przeznaczyć i odkładanie części środków co miesiąc, dzięki czemu w grudniu nie odczujemy jednorazowego wydatku.
Teraz pozostaje Ci tylko ustawienie w banku polecenia zapłaty i przelewu na wszystkie płatności cykliczne.