Kryptowaluty: co to jest i czy warto w nie inwestować?

0
911
kryptowaluty
fot. pixabay.com

O kryptowalutach zrobiło się ostatnio głośno. Bitcoin osiągał rekordową wartość, inne kryptowaluty też zyskiwały na popularności. Czym są kryptowaluty? Do czego służą? I czy warto inwestować w wirtualne pieniądze?

Kryptowaluta nazywana jest inaczej walutą kryptograficzną lub – bardziej potocznie – wirtualnymi monetami. Mimo używania określenia „waluta” nie jest to środek płatniczy uznawany przez państwa. Dlatego też kreowanie kryptowalut i ich „wydobywanie” jest legalne. Jednocześnie Unia Europejska w pewnym sensie uznała kryptowaluty – z orzeczenia trybunału unijnego wynika, że operacje te są zwolnione z podatku VAT.

Do czego służą kryptowaluty?

Kryptowaluty służą do rozliczeń w internecie. Można nimi uregulować płatności, jeśli tylko sprzedawca danego towaru lub usługi to akceptuje. Kryptowaluty pozwalają na szybkie, bezpieczne i anonimowe dokonywanie transakcji. Stoi za nimi konkretna filozofia związana z wolnością i oderwaniem się od nadzoru państwowego, co w dobie pełnej kontroli nad transakcjami przy użyciu kart czy telefonu jest dla niektórych osób bardzo istotne. Kryptowaluty stanowią więc swego rodzaju odpowiedź na rynek pełnego nadzoru przez państwo i firmy prywatne, które wykorzystują system BIG DATA. Nie bez znaczenia jest też fakt, że konta kryptowalutowego nie może na przykład zająć komornik. Nie może też ono zostać zablokowane przez służby państwowe ani nie podlega kontroli żadnych organów, na przykład skarbowych.

Wirtualne pieniądze uważane są też za element strategii inwestycyjnych. Inwestycja w kryptowaluty w ostatnim czasie dawała ogromne zyski, choć coraz częściej mówi się, że w przypadku na przykład kursu Bitcoina może dojść do bańki podobnej do tzw. bańki dotcomów, czyli okresu, gdy przedsiębiorstwa z branży internetowej zyskiwały rekordowo wysokie wyceny. Bańka internetowa miała miejsce w latach 1995-2001, po czym doszło do jej spektakularnego pęknięcia. Czy podobnie będzie w przypadku Bitcoina i innych kryptowalut? Czas pokaże.

kryptowaluty
fot. pixabay.com

Najpopularniejsze kryptowaluty

Obecnie na świecie jest kilka tysięcy kryptowalut. I ciągle powstają nowe. Kryptowalutę może stworzyć każdy. Nie wszystkie kryptowaluty są jednak tak samo popularne. Numerem jeden jest zdecydowanie Bitcoin. Jest to kryptowaluta, która powstała w 2009 roku. Jej twórca (lub grupa twórców) ukrywa się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Choć w pewnym momencie do stworzenia Bitcoina przyznał się australijski biznesmen, sporo osób uważa, że nie jest to prawda.

Rosnący kurs Bitcoina działa na wyobraźnię wszystkim inwestorom! Jeśli odniesiemy to do złotówki, to w momencie stworzenia, w 2009 roku jeden Bitcoin był wart niespełna złotówkę. W 2012 roku za Bitcoina trzeba było zapłacić już około 40 zł. Kolejny rok przyniósł ogromny skok – w 2013 roku Bitcoin był już wart ponad 2000 zł. Ten, kto zainwestował w Bitcoiny, gdy powstały, w kilka lat mógł wygenerować w ten sposób ogromny majątek. Tak wysoka stopa zwrotu była niespotykana. Obecnie kurs Bitcoina nadal szybuje w górę. Obecnie to ponad 140 tysięcy złotych. Wystarczyło więc w 2010 roku zainwestować 10 zł, żeby dziś być milionerem. Czy dalsze wzrosty będą równie duże? Jedni eksperci twierdza, że kurs Bitcoina wciąż będzie rósł, inni są zdania, że wkrótce czeka nas pęknięcie bańki kryptowalut.

Nadal jednak rynek kryptowalut rozwija się dynamicznie. Jakie są inne popularne kryptowaluty poza Bitcoinem?

Oto kilka kryptowalut oraz ich kurs w odniesieniu do PLN w styczniu 2021 roku.

Bitcoin: 143430 PLN

Ethereum 4282 PLN

Litecoin: 550 PLN

Bitcoin Cash: 1848 PLN

Kursy wszystkich wymienionych kryptowalut mają tendencję wzrostową.

Jak kupić kryptowaluty?

Kryptowaluty możemy kupić na giełdach kryptowalut. W internecie funkcjonują też kantory kryptowalut. Czym się różnią? Zakupy w kantorze kryptowalut są łatwiejsze, jednak – jak to w kantorze – łączą się z prowizją. Dlatego taniej zakupimy kryptowaluty na giełdach. Warto przy tym sprawdzić w internecie opinie, czy wybrana przez nas giełda kryptowalut jest legalna, duża i już ugruntowana na rynku. Same zakupy nie są trudne, a otwarcie wirtualnego portfela zajmie nam zaledwie kilka minut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here