Domowe maseczki: naturalny sposób pielęgnacji urody

0
834
maseczka upiększająca
fot. unsplash.com

Gładka, nawilżona, lśniąca cera – każdy o takiej marzy. Jak to osiągnąć? Z pomocą przychodzą nam nie tylko profesjonalne kosmetyki, ale też domowe sposoby pielęgnacji skóry. Jednym z nich są naturalne maseczki, które możemy zrobić z tego, co na pewno mamy w domu.

Naturalna pielęgnacja urody to prawdziwy hit. Dlaczego? Coraz więcej z nas chce żyć ekologicznie, w zgodzie z naturą. Nie chcemy więc nakładać na siebie inwazyjnych substancji chemicznych. Nie bez znaczenia jest też trend zero waste czy less waste – chodzi o to, by – w miarę możliwości generować jak najmniej odpadów i śladu węglowego. A kupując kosmetyki w sklepie musimy liczyć się z tym, że opakowanie po nich trafi do kosza. Niestety, często kilka opakowań, bo producenci pakują np. krem do pojemnika, następnie do kartonowego pudełka i zabezpieczają folią. Także sama produkcja kosmetyków generuje odpada i zużycie dużych ilości wody, a użyte składniki nie zawsze są obojętne dla środowiska. Dlatego tak duże zainteresowanie naturalnymi kosmetykami robionymi samodzielnie w domu. Do łask wracają więc domowe sposoby na urodę naszych babć. Czy są skuteczne? Tak, o ile dobierzemy je do potrzeb naszej cery i będziemy stosować regularnie. A poczucie dbania o siebie i o środowisko jednocześnie – bezcenne.

naturalna pielęgnacja urody
fot. pexels.com

Maseczki: do czego służą?

Nakładanie maseczki to ważny element pielęgnacji. Maseczka uzupełnia stosowane na co dzień kosmetyki. Ma silniejsze działanie, bo zostawiamy ją na dłużej. W zależności od składników może działać nawilżająco, ujędrniająco, wygładzająco czy oczyszczająco. Oto kilka przepisów na maseczki DIY, które bez trudu zrobisz ze składników, które masz w domu.

Domowe maseczki to twarzy: przepisy

Maseczki do twarzy możesz wykonać… niemal ze wszystkiego. Uwaga: to, że coś jest naturalne, nie oznacza, że nie może zaszkodzić. Zawsze zacznij od próby uczuleniowej na niewielkim fragmencie skóry i obserwuj reakcje cery po aplikacji maseczki. Jeśli odczuwasz dyskomfort czy pieczenie – zmyj maseczkę. Możliwe, że ta konkretna kompozycja składników Ci nie służy.

Maseczki do cery trądzikowej

Owsiano – miodowa: trzy łyżki płatków owsianych zalej sześcioma łyżkami gorącej wody, poczekaj aż ostygną, dodaj łyżkę miodu i łyżkę soku z cytryny. Nałóż na twarz na kwadrans, zmyj letnią wodą.

Maseczka drożdżowa: pół kostki drożdży piekarniczych lub browarniczych pokrusz i zalej kilkoma łyżkami ciepłego mleka, papkę nałóż na twarz na kwadrans, po czym zmyj ciepła woda. Uwaga: dobrym sposobem na trądzik jest też picie drożdży!

Maseczki nawilżające

Starty ogórek plus odrobina miodu i sok z cytryny – maseczka ma działanie nawilżające, chłodzi, odświeża, pomaga usunąć opuchliznę, stopniowo rozjaśnia też przebarwienia

Rozgniecione truskawki plus odrobina jogurtu – ta maseczka dzięki kwasom owocowym też pomaga wyrównać koloryt cery i usunąć przebarwienia.

Maseczka z siemienia lnianego: cztery łyżki siemienia lnianego gotujemy w niewielkiej ilości wody, by powstał gesty kisiel. Po przestudzeniu mieszamy z odrobiną miodu

Maseczki odżywiające

Jeśli masz cerę przesuszoną, podrażnioną, zaczerwienioną, wypróbuj poniższe przepisy. Dobrze sprawdzają się też przy cerze dojrzałej.

Pół rozgniecionego, dojrzałego banana plus łyżka miodu

Pół rozgniecionego awokado plus łyżka miodu

Żółtko jajka plus oliwa

Kilka innych pomysłów na domowe maseczki do twarzy

Maseczka z węgla aktywnego jest banalnie prosta w przygotowaniu. Trzy tabletki węgla kruszymy i mieszamy z odrobiną wody, żeby powstała gęsta, czarna papka. Dodajemy odrobinę jogurtu i nakładamy na twarz. Maseczka węglowa oczyszcza szczególnie tłustą skórę, pomaga wyregulować wydzielanie sebum oraz jest skutecznym sposobem na zaskórniki. Dzięki dodatkowi jogurtu nie ma jednak działania wysuszającego, więc nie podrażnia i nie jest inwazyjna.

Maseczka z kurkumy to świetny domowy kosmetyk do dery dojrzałej, poszarzałej, ze zmarszczkami i przebarwieniami. Łyżeczkę kurkumy mieszamy z dwiema łyżeczkami soku z cytryny i dwiema łyżeczkami miodu, dodajemy łyżeczkę dobrej jakości oliwy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here