Jonoforeza – co to takiego?

0
214
Jonoforeza - co to takiego?

Jonoforeza to proces, który wykorzystuje pole elektryczne do wbijania leków do tkanek. Może to być wykorzystywane do różnych celów, w tym fizjoterapii i kosmetyki. W przypadku stosowania w fizjoterapii, jonoforeza może pomóc w łagodzeniu bólu związanego z nerwobólami lub urazami. Może być również stosowany w leczeniu jonoforezy krtaniowej, która jest stanem wpływającym na krtań. Do użytku kosmetycznego, jonoforeza może być stosowana w celu poprawy wyglądu skóry.

Przeczytaj też: Na czym polega infuzja tlenowa? 

Elektroda bierna – jak stosować podczas zabiegów?

Aby użyć elektrody biernej podczas zabiegów, zaleca się najpierw oczyścić skórę w miejscu, gdzie będzie umieszczona elektroda. Ważne jest również, aby przed rozpoczęciem zabiegu upewnić się, że elektroda jest prawidłowo umieszczona i zabezpieczona. Po rozpoczęciu zabiegu należy ściśle monitorować elektrodę, aby upewnić się, że nie powoduje ona dyskomfortu ani podrażnień.

Na czym polega jonoforeza?

Jonoforeza to zabieg, który wykorzystuje prąd stały do wprowadzenia jonów do organizmu przez skórę. Anoda, czyli elektroda dodatnia, jest umieszczana na skórze i przepuszcza się przez nią prąd. Odpycha to aniony, czyli jony ujemne, znajdujące się w tkankach i wtłacza je do organizmu. Kation, czyli jon dodatni, w cząsteczce leku jest przyciągany do anody i wprowadzany do organizmu. Uważa się, że efekt terapeutyczny jonoforezy wynika z bezpośredniego wprowadzenia cząsteczek leku do organizmu bez konieczności przechodzenia przez układ pokarmowy. Jonoforeza jest zabiegiem fizykoterapeutycznym, który stosuje się w leczeniu takich stanów jak ból, stan zapalny i obrzęk.

Jakie leki stosuje się podczas jonoforezy?

Jonoforeza jest procesem, który wykorzystuje prąd elektryczny do wprowadzania leków do organizmu. Leki stosowane w jonoforezie ulegają dysocjacji elektrolitycznej, co oznacza, że w kontakcie z prądem elektrycznym zostają rozbite na jony. Dzięki temu są łatwiej wchłaniane przez organizm. Ketoprofen jest jednym z leków, który jest często stosowany w jonoforezie. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NSAID), który jest stosowany w leczeniu stanów zapalnych. Jonoforeza może być stosowana do dostarczania innych leków, jak również, w tym tych stosowanych w leczeniu nadwrażliwości i innych stanów zapalnych.

Czy jonoforeza jest bezpieczna?

Jonoforeza jest bezpiecznym i skutecznym sposobem leczenia stanów zapalnych i wskazań. Proces jonoforezy wykorzystuje niewielki prąd elektryczny do dostarczania leków przez skórę. Ten prąd elektryczny nie jest wystarczająco silny, aby spowodować jakiekolwiek szkody lub dyskomfort. Jonoforeza jest bezpiecznym i skutecznym sposobem leczenia stanów zapalnych i wskazań.

Przeczytaj też: Na czym polega elektrostymulacja twarzy? 

Jakie wyróżniamy rodzaje jonoforezy?

Jonoforeza to proces, który wykorzystuje prąd elektryczny do przenoszenia jonów przez półprzepuszczalną membranę. Proces ten może być wykorzystywany do różnych celów, takich jak dostarczanie leków lub kosmetyków przez skórę. Istnieją dwa rodzaje jonoforezy: bezpośrednia i pośrednia. W jonoforezie bezpośredniej elektroda umieszczana jest bezpośrednio na skórze, natomiast w jonoforezie pośredniej elektroda umieszczana jest w roztworze, który otacza skórę. Jonoforeza jest bezpiecznym i skutecznym sposobem dostarczania leków lub kosmetyków przez skórę.

Jonoforeza – jak działa?

Przeczytaj też: Co to jest masaż limfatyczny? 

Jonoforeza to zabieg, który wykorzystuje prąd elektryczny do przemieszczania jonów do tkanek ciała. Prąd jest przykładany do skóry, a jony są przyciągane do tkanki pod nią. Jony po wejściu w skórę kumulują się i tworzą efekt terapeutyczny. Można to wykorzystać do poprawy krążenia lub do innych celów terapeutycznych.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here