Czym karmić szczeniaka?

0
567
Czym karmić szczeniaka

Przygarnięcie małego pieska wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Szczególnie w tym pierwszym etapie jego życia, należy zwracać dużą uwagę w zakresie jego karmienia. To od pożywienia zależy nie tylko jego prawidłowy rozwój, ale i stan zdrowia. Nie tylko trzeba dobrać właściwą karmę, ale konieczne jest także wdrożenie specjalnych nawyków żywieniowych. Wiele zależy także od rasy psa.

Jak często karmić małego psa?

Szczeniakowi najlepiej serwować niewielkie porcje, ale za to często. Psy od 2 do 4 miesiąca życia powinny zjadać 4 porcje każdego dnia. W późniejszym etapie należy zwiększyć ilość porcji i stosunkowo je zmniejszać do 3, potem 2 dziennie. Dorosły pies je zazwyczaj raz dziennie, zaś rasy bardzo małe oraz te bardzo duże mogą pozostać przy 2 posiłkach każdego dnia.

Co je szczeniak?

Do 4 tygodnia życia szczenię żywi się mlekiem matki. Dopiero później wdraża się inne pożywienie. Najlepsza jest zdrowa karma dla psa. W dobrych sklepach zoologicznych albo gabinetach weterynaryjnych kupić można karmę suchą lub mokrą dedykowaną nie tylko wedle wieku zwierzęcia, ale i rasy.

Dlaczego gotowa karma dla psa jest najlepsza? Nie chodzi o wygodę karmienia pieska, chociaż ten walor jest oczywiście ważny. Priorytetem jest jednak dostarczanie zwierzęciu zbilansowanych posiłków, pełnych witamin i niezbędnych wartości odżywczych. Karma dla psa tworzona jest przez profesjonalistów, ekspertów do spraw żywienia zwierząt, właściciel pupila ma więc pewność, że ten żywiony jest odpowiednio.

Znacznie trudniejsze jest karmienie psa gotowanym jedzeniem, produktami w domowej kuchni. Najczęściej serwuje się gotowany drób z warzywami, natomiast takie posiłki nie są wystarczające. Psu powinno serwować się również surowe mięso, ryż, surowe żółtko, samodzielne komponowanie diety psiaka jest znacznie trudniejsze i wymaga ogromnej wiedzy oraz poświęcania sporej ilości czasu.

Czego nie mogą jeść psy?

Psy nie mogą żywić się resztkami domowego jedzenia. Chleb, wędlina albo smażony kotlet nie są dobrym pomysłem. Żywienie psa powinno odbywać się regularnie, w równych odstępach czasu, we właściwej ilości, z bogactwem odżywczych składników. Sucha karma pozwala dostarczać mu wszelkich niezbędnych witamin i minerałów, chociaż takie menu nie jest zbyt urozmaicone pod względem smaku. Zawsze można jednak zmieniać cyklicznie psie karmy i wybierać te, które smakują szczeniakowi najbardziej.

Weźmy także pod uwagę, że niektóre produkty spożywcze mogą być dla psa, szczególnie szczeniaka szkodliwe, a nawet trujące. Psy nie powinny jeść między innymi czekolady oraz winogron. To tylko niektóre pozycje, bo lista produktów zakazanych jest znacznie dłuższa. Pamiętajmy również, że jedzenie, które spożywają ludzie, bardzo często zawiera niekorzystne konserwanty, barwniki, aromaty, polepszacze smaku. Te nigdy nie będą dobre dla czworonożnego przyjaciela.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here